| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă pozitia unei tari?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Adica ce poate oferi pozitia geografica a tarii respective, ca de exemplu, avantaje sau dezavantaje, cu cine se invecineaza, ce aliati are, cu cine poate face schimb de resurse sau cui i le poate vinde. Aici poti vorbi si despre istorie.

9 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu ne dai contextul. Poziția geografică? Poziția privind o anumită problemă geopolitică?

| ofataoarecareee a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ne a dat un proiect la franceza despre caracteristicile geografice a Franței și prima chestie a pus "poziția tari"

| suntserios a răspuns (pentru ofataoarecareee):

Deschide o hartă și vezi unde e poziționată

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru ofataoarecareee):

Habar n-am ce treabă are geografia cu limba franceză, dar în fine.
Profa se referea la poziția geografică a țării (continent, regiune, coordonate et caetera).

| ofataoarecareee a răspuns (pentru Celcestietot):

Mersi frumos

| Celcestietot a răspuns (pentru ofataoarecareee):

Multumesc si eu

| Celcestietot a răspuns (pentru ofataoarecareee):

Adica ce poate oferi pozitia geografica a tarii respective, ca de exemplu, avantaje sau dezavantaje, cu cine se invecineaza, ce aliati are, cu cine poate face schimb de resurse sau cui i le poate vinde. Aici poti vorbi si despre istorie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Teren, loc pe care sunt așezate trupele pe front sau vasele de război pe mare și folosit ca bază de atac sau de apărare (conform dex online)

| IceRope a răspuns:

Câteodată înseamnă un animal. În cazul țării noastre, este vorba despre capră.

| SuperCoolDude a răspuns:

Misionarul.hee hee