| betti a întrebat:

Ce inseamna "reveria "? Am cautat in dictionar si nu am gasit! Versul e asa: "Esti chiar si reveria". Sper sa stie cineva!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://dexonline.ro/search.php?cuv=reverie

10 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Stare de vis inseamna reverie...

| viki a răspuns:

Vis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reveria inseamna visarea cu ochii deschisihappy.

| betti explică:

Multumesc la amindoi! Amindoi m-ati ajutat! Nu cautasem in dictionarul asa cuvintul, ci in altul!

| betti explică:

Multumesc mariusbg. Explicatia de la dictionarul pe care l-ai pus, e mai clara decit de la celelalte dictionare! Acum imi este si mai clar ce inseamna reveria! Multumesc.

| georgiana_9249 a răspuns:

Piesă vocală sau instrumentală de mici proporții, cu caracter visător.

| andra99 a răspuns:

reverie substantiv feminin nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular rever'ie rever'ia
plural rever'ii rever'iile
genitiv-dativ singular rever'ii rever'iei
plural rever'ii rever'iilor

REVERÍE, reverii, s. f. Visare. ♦ Piesă vocală sau instrumentală de mici proporții, cu caracter visător. – Din fr. réverie.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de LauraGellner, 7 Jul 2004 | Greșeală de tipar

REVERÍE s. contemplație, meditație, vis, visare. (Cufundat în reverie.)
Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004 | Greșeală de tipar

reveríe s. f., art. revería, g.-d. art. reveríei; pl. reveríi, art. reveríile
Sursa: Dicționar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004 | Greșeală de tipar

REVERÍ//E ~i f. Stare plăcută de vis; visare. [G.-D. reveriei] /

| olteanu_9000 a răspuns:

REVERIE Piesa vocala sau instrumentala de mici proportii, cu caracter visator.