| DarkShina5566 a întrebat:

Ce inseamna sa dai Bac-ul la limba materna?

Răspuns Câştigător
| BlackEyedGirl a răspuns:

Daca esti de alta nationalitate, dai bac-ul la limba respectiva (de exemplu, daca esti neamt, dai bac-ul la limba germana)

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E un examen complicat la limba romana, daca erai frantuzoaica dadeai la franceza limba materna e limba din tara unde te-ai nascut.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Elevii care au studiat materia claselor 9-12 în limbi ale minorităţilor vor da BAC-ul la limba maternă!

Spre exemplu, în 2013 s-a dat BAC ( limba maternă ) la : croată, germană, maghiară, sârbă, slovacă, turcă, ucraineană - vezi detalii/subiectele la linkul :
subiecte2013.edu.ro/2013/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/iulie/E_b_materna_DNL_sectii_spaniola_bilingv_scris_2_iulie_.zip

Vezi alte detalii la linkul :
http://stirileprotv.ro/......neana.html

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Banuiesc ca te referi la bacul care se da dupa, bacul la limba romana. Este pentru elevii maghiari sau care studiaza in alta limba.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Mai degraba spus este pentru cei care studiaza in licee romane, dar au alta limba materna, decat limba romana.

| alexs99 a răspuns:

Bac-ul la limba materna reprezinta de fapt examenul pe care-l dai la limba care se vorbeste in tara din care vii, tu dai la limba romana, dar un german, de exemplu, venit in Romania va da Bac-ul la limba germana.

| PedoBarbie a răspuns:

Adică limba pe care o înveţi din burta mamei tale. În cazul tău poate fi româna, maghiara, etc.

| neca a răspuns:

Sa dai bacu la limba romana.
limba materna e limba pe care o inveti in tara ta

| Denlove a răspuns:

Adica sa dai bac-ul da limba romana.