| Andreee a întrebat:

Ce inseamna sa fii violent?

Vreau raspunsuri cat mai lungi, esti pentru scoala.

Funda!

Răspuns Câştigător
| username23 a răspuns:

Violenta psihica sau emotionala include agresiunea verbala, dezaprobarea, refuzul, amenintarea, izolarea, controlul, umilirea, injosirea, etichetarea, insultarea, acuzarea, criticarea, invalidarea, distrugerea/ confiscarea bunurilor si torturarea animalelor de companie ale victimei in scopul supunerii totale a acesteia. Abuzul emotional functioneaza ca o spalare a creierului care distruge sistematic increderea in sine a victimei, sentimentul propriei valori, inducerea unui sentiment de vina, vulnerabilitate si de neputinta.
Abuzul emotional ataca esenta persoanei si are efecte profunde si de lunga durata. De asemenea, este cel mai greu de probat si mult mai raspandit decat alte forme de abuz. In timp, afecteaza capacitatea victimei de a judeca realist si de a lua decizii.

Sper ca ti-am fost de folos si vei avea o nota maxima! Funda?

6 răspunsuri:
| IoanaTempah a răspuns:

Care se produce sau acționează cu putere, cu intensitate, cu violență; intens, puternic, tare. ♦ (Despre culori, lumină etc.) Izbitor, țipător; tare, viu, puternic. 2. (Despre ființe) Care are accese de furie, care se lasă condus de mânie, care se înfurie ușor, care are manifestări nestăpânite; coleric, furtunos, impulsiv, nestăpânit. ♦ (Despre manifestări ale ființelor) Care arată violență, impulsivitate, nestăpânire, agresiune. 3. Care se face cu forța; brutal, silnic. ◊ Moarte violentă = moarte produsă de un accident, de un act de violență sau de altă cauză nefirească.

| Carlamonicaanghele a răspuns:

A fi violent inseamna a fii un om dur, aspru, puternic dar brutal
Un om violent se lasa condus de manie, se infurie usor, are manifestari nestapanite.Este bineinteles caracterizat prin cruzime.
Majoritatea acestor oameni sufera dereglari mintale
10% dintre acesti oameni se pot stapani cu putin efort dar restul trebuie controlati

| Andreee explică:

Ma scuzati,"Este pentru scoala"

| SupCow a răspuns:

Violentthinking
pai sa ma exprim in cuvinte...omul
nu exista om care sa nu fie violent violent ma refer sa fi lovit pe cineva sau sa fi ranit pe cineva chiar si cu gandul
violenta este de mai multe tipuri
intre copii in familie etc.
mie mi se pare ca in familie e cea mai grava si din cauza violentei se destrama multe familii si raman multi copii fara unul sau ambii parinti sad
violenta in sine=) pumni si picioare cu vointa
mdeci eu ma consider o persoana cam 30% violentalaughing
sper ca te-am ajutat cat de cat

| 4AtAcK a răspuns:

Exerseaza zilnic cate putin(atentie nu te lasa niciodata pana jos pentru ca nu te vei mai putea misca) si daca exersezi zilnic cate putin "cracii"(cum le zici tu) or sa se obisnuiasca si asa mai tarziu vei putea face sfoara!

Funda

| Apotamkin a răspuns:

Violent in ce fel?
poti fi verbal: sa vorbesti cu un ton ridicat, vulgar, obscen si total aiurea sau lipsit de subiect
poti fi fizic: pumni, picioare, imbrangeli si etc etc
poti fi violenta in miscari, priviri, actiuni...