Întrebare recomandată | AlcolicSmile123 a întrebat:

Ce inseamna salariu de baza brut?

Răspuns Câştigător
| spy2o a răspuns:

Salariul de baza brut este salariul din care statul trebuie sa-si ia partea.Ce ramane este salariul net.

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Suma de bani care se impoziteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brut,salariul care ste pe hartie.De la hartie si pana bani in mana (net) trebuie sa se scada taxele si impositele.Deci tu nu iei in mana brutul ci netul, dupa ce scade taxele si impositele, eventual niste datorii la banca sau mai stiu eu ce ai garantat cu salarul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Brutul se topeste pana ajunge net.Topeste impozitele si ce am mai zis, si la zi de salar iti da doar net, ce a mai ramas din brut.Mai topeste si faturile, mancarea, copii si uite asa ramanem cu salar zis lefter.rolling on the floor

| Danişor a răspuns:

Toate veniturile brute din munca, constand din salariul de baza, precum si din adaosurile salariale corespunzatoare cu munca prestat

| Exaizo a răspuns:

Salariul de baza brut in prezent este alcatuit din salariul de baza si din sporuri, premii, stimulente

| FabianelSHAF a răspuns:

Banii care se impoziteaza din salariu.

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Salariul de baza brut impozabil cuprinde salariul brut de baza la care se adauga:

- sporurile,

- indemnizatiile si alte adaosuri de acest fel,

- compensarile si indexarile primite ca urmare a cresterii preturilor si tarifelor, avantajele in natura (salariul in natura), diminuate cu contributia personalului pentru pensia suplimentara si la fondul de somaj,

- alte elemente prevazute de lege (Legea impozitului pe salarii )

Pe scurt, este suma de bani care se impoziteaza de statul Roman happy

Bafta kiss

| anonim191 a răspuns:

Rahatul din care iti ia statul si ceea ce le ramane lor printre degete si ajunge la tine se cheama net

| ZeXcKEReS a răspuns:

Partea de bani care i vine la muncitor dupa ce angajatoru plateste toate taxele

| AdINuTzZa3 a răspuns:

Din cate stiu salarul brut este venitul anual pe care il iei in mana de la firma care lucrezi si din alicatie :p

| romania10 a răspuns:

Acea forma a salariului - venit, care, teoretic, se determina in functie de salariul minim real. Practic, salariul de baza se calculeaza prin inmultirea tarifului salarial orar negociat cu numarul de ore lucrate intr-o luna sau in alt segment de timp.