| 0Andrei1 a întrebat:

Ce inseamna (sulfat de fier) HEPTAHIDRAT?

Răspuns Câştigător
| PapuShyk00 a răspuns:

Sulfat de fier (II)

Sulfatul II de fier numit și ferrosulfat, sare verde este o sare a acidului sulfuric (vitriol) cu fierul, (FeSO4 · 7 H2O).
Nume Sulfat de fier (II)
Alte denumiri sulfat feros; vitriol verde; sare verde; vitriol de fier; copperas; melanterit; szomolnokit
Formula chimică FeSO4
SMILES
Număr CAS 7720-78-7, 17375-41-6 (monohidrat), 7782-63-0 (heptahidrat)
Aspect cristale albastre/verzi/albe
Masă moleculară 151.908 g/mol (anhidru); 169.92 g/mol (monohidrat); 278.05 g/mol (heptahidrat)
Proprietăți
Densitate 2.84 g/cm3 (anhidru); 1.898 g/cm3 (heptahidrate)
Starea de agregare solid
Punct de topire 70 °C (heptahidrat)
Punct de fierbere 400 °C (se descompune)
Solubilitate bună în apă: 25.6 g/100mL (anhidru); 48.6 g/100 mL (heptahidrate) (50 °C)
Hazard
Clasificare EU Caustic;
Simbol hazard

Răspândire

In natură este întâlnit sub formă de pirită, la producerea titanului în Leverkusen rezultă ca produs secundar sulfat de fier

Proprietăți

Sulfatul de fier apare sub formă de cristale de culoare verde deschisă, sau în stare pură are o culoare albastră. La supunere în aer uscat, sau temperaturi de 70 °C, pierde apa de cristalizare devenind monohidrat care se prezintă sub formă de pulbere incoloră.

3 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Vitriol Verde

| BCoMichael a răspuns:

Adica pilitura de fier, praf, pulbera
Funda? big grin

| ViperXd a răspuns:

Este vin.