| Anayysss a întrebat:

Ce înseamna th? Sau cand se pune? Ca am vazut la englezi ca folosesc th dar nu stiu ce înseamnă.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In englezaa se foloseste ca terminatie, cand vorbim de exemplu: "al 5-lea" si se scrie: "the 5th"

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai uitat să menționezi ceva foarte important. Nu întotdeauna se folosește "th" la numerale ordinare. "Primul" nu se spune "1th" ci "1st" (de la "first"). "Al doilea" este "2nd" ("second") iar "al treilea" este "3rd" ("third")! Apoi toate nr. care se termină în 1, 2 sau 3 folosesc terminațiile astea speciale.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Nu am uitat, fiindca nu am mentionat de toate cifrele, ci am dat doar un simplu exemplu.

| Darkmagic a răspuns:

Inseamna "lea" in romana.
7th = al saptelea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exemplu un context

Răspuns utilizator avertizat