| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Ce inseamna transfer bancar? Daca vreau sa fac transfer bancar pot sa merg cu o suma de bani la banca (cash) si sa ii trimit acelui IP si gata?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Transfer bancar inseamna ca o suma de bani se transfera dintr-un cont in alt cont, indiferent ca acestea sunt deschise la aceeasi banca sau la banci diferite.
Daca tu n-ai cont bancar atunci poti sa faci depunere in contul destinatarului, pentru aceasta trebuie sa stii numele si prenumele destinatarului conform actelor si codul IBAN al contului acestuia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IP? Wtf? Este vorba de persoana fizica mai userule nu de ip de pe internet...
Te duci la banca, specifici daca vrei tot la aceeasi banca, daca are cont la aceeasi banca sau la altele, vezi sa iti accepte.

| VictorVictoras a răspuns:

Da, mergi la banca, ii spui numele pe care vrei sa transferi suma de bani, cei de la banca iti vor da un numar de cont, iar persoana celei care i-ai transferat suma de bani va merge la o alta banca si ii va scoate cu buletinul si numarul de cont pe care tu i l-ai dat, + suma de bani pe care i-ai transferat-o trebuie sa o stie, mai depinde si prin ce ii transferi, de exemplu western union, money gram, s-a.m.d.