| FuckingContra a întrebat:

Ce inseamna viza? Explicati-mi prin cuvintele voastre ca de cautat in dictionar am cautat si eu si n-am prea inteles

Răspuns Câştigător
| DespreHostel a răspuns:

Visa e un document de control suplimentar atunci cand calatoresti intr-o alta tara care nu face parte Uniunea Europeana.

2 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Viza iti permite sa stai intr-un alt stat. Adica tu esti din Romania si vrei sa mergi in Statele Unite. Acea viza iti va permite sa stai in Statele Unite.

| pufulescu a răspuns:

Este o insemnare sau o stampila facuta de o autoritate pe un act existent pentru a-i prelungi valabilitatea sau a-i da o calitate pe care nu o avea pana acum.
In primul caz, cu valabilitatea, exemplul ar fi ca se vizeaza un permis de port arma, ca sa fie valabil pana in 2017 sa zicem, lucru obligatoriu desi permisul in sine e emis in 2012.
Al doilea caz are exemplul cu viza de calatorie, pentru o tara straina, care se aplica pe un pasaport deja existent, valabil, dar cu care nu poti intra in tara respectiva.
Pentru SUA este un abtibild pe care ti-l lipesc la ambasada pe una din paginile din pasaport.