| Anaa939839393 a întrebat:

Ce instituție a Uniunii Europene este similară OSIM-ului din Romania?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare tara are propria institutie de inregistrare a brevetelor si marcilor.
Tocmai din acest motiv, un brevet trebuie inregistrat "modial", adica in cele mai importante tari (peste 100 din lume), daca vrei ca brevetul tau sa fie cat mai bine protejat. Dar si in asemenea cazuri pot aparea firme inregistrate in tarile unde nu ai protejat brevetul si care iti va produce produsul fara acordul tau, iar tu nu poti face aproape nimic impotriva piratilor.

| mihai69 a răspuns:

Din câte știu, nu există un organism unic european pe acest domeniu.
Fiecare țară are propria sa organizație (sau mai multe) de profil.