| AvalohAlyn a întrebat:

Ce legatura are istoria cu filosofia si cu teologia? De exemplu sunt multe facultati in tara de "Teologie, Istorie si Filosofie"
Ce le leaga? Care sunt punctele comune intre aceste domenii?
Aceste domenii sunt strans legate intre ele?happy

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Da, pentru ca religiile au aparut si s-au dezvoltat din diverse religii in diverse perioade ale timpului, ceea ce face legatura cu istoria.
Iar apoi religiile sunt o filosofie de viata, de aici legatura cu filosofia.

| Vi003 a răspuns:

Omul, asta le leaga! Omul ca spirit si materie. Omul cu trup si suflet. Evolutie, cultura, civilizatie...Omul!