| MisterKat a întrebat:

Ce limba e mai faina dintre poloneza si rusa?

Răspuns Câştigător
| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Sunt slav, cunosc toate limbile slave, dar daca e sa facem comparatie intre rusa si poloneza, as alege rusa, suna mai frumos. Cea mai frumoasa limba slava este sarba, nu sunt sarb, dar limba sarba suna cel mai bine, e cea mai melodioasa.

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Rusa este mai poetica.In aceasta limba au scris niste uriasi ai literaturii universale.Are o raspandire mai mare si raspunde astfel unor nevoi practice. Mira

| MisterKat explică:

Interesante raspunsuri! bizzare, era vorba despre un serial de la Televiziunea Nationala? M-am uitat si eu la cateva episoade ( in timp ce eram acasa, cand chiuleam de la scoala ) si suna super fain limba rusa! Asa e Mihaela, e bine sa cunosti oricare dintre ele si de aceea m-am apucat sa invat ceva poloneza.

| borsec a răspuns:

Mie imi place rusa, am invatat in sc. generala lb. rusa.

| DenissaDeea a răspuns:

Limba rusa cred ca e mai placuta ca auz.

| claudya a răspuns:

Ambele ca doar tot aia e...

| mihaela_5361 a răspuns:

Nu cred ca una e mai "faina" si alta nu. Eu sunt sirboaica, deci "inrudita" cu cele doua... e bine sa cunosti oricare dintre ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca rusa pentru ca "suna" mai rotund, poloneza are cuvinte cu foarte multe consoane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rusa..imi place cum suna.Intr'un timp urmaream un film in limba rusa si stiu ca'mi placea ft mult cum se auzea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu imi place nici una, nici alta. dar mai bine suna ruseste si are si un vocabular mult mai bogat decat poloneza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rusa... poloneza e o porcarie...parca e rusa amestecata cu germana.Stiu rusa...chiar daca`s bulgaroaik si rusa e super-marpha!love struck

| SERIALS a răspuns:

Rusa