| GheorgheDumitru a întrebat:

Ce limba este mai folositoare Engleza sau Spaniola
si care este mai usoara pentru un roman

5 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Iti dau statistica, restul il deduci tu:
Limbile cu cei mai multi vorbitori nativi(care au limba respectiva ca limba materna):
Locul 1: Limba chineza, Locul 2: Limba spaniola, Locul 3: Limba engleza.
Limbile cu cei mai multi vorbitori nativi si non nativi:
Locul 1: Limba spaniola, Locul 2: Limba engleza, Locul 3: Limba chineza.
Practic daca vorbesti toate cele trei limbi, te poti intelege cu 90% din populatia globului.

| mihai69 a răspuns:

Spaniola e mai ușor de învățat pentru un român. Și ar putea fi și mai utilă, având în vedere că sunt mai puțini români care o vorbesc bine, față de cei ce cred că au habar de engleză doar dacă se uită la filme.

| Glooring a răspuns:

Engleza PUNCT

| Georgeeeee a răspuns:

Engleza ajuta mai mult dar sa nu uitam ca spaniola se vorbeste in multe tari din America, iar mai usoara engleza pentru ca o auzim mai mult decat spaniola

| countingstars a răspuns:

Engleza si engleza