| byaanca a întrebat:

Ce limba se vorbeste in Elvetia?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Depinde în ce regiune a Elveţiei te afli! Aşa cum spune si @Trăie sunt patru limbi. Franceza,italiana, germana şi retoromana (cu "a" de la Roma, nu cu "î" din a!). Pe toate produsele lor sunt scrise instructiuni în 4 limbi! Elveţia este o ţară federală formată din 24 de cantoane! CH, denumirea ei, vine de la "Confederatia Helvetica.
P.S. Daca dadeai o micuţă cautare cu "Elvetia" pe google, aflai toate astea si mult mai multe!

| Enache_Iulian_1972 a răspuns (pentru Elianna):

La centru ce limba este.

| Elianna a răspuns (pentru Enache_Iulian_1972):

Este prea vaga intrebarea ta, ca la "centru" poate fi in centrul tarii sau in capitala. Pe toate produsele lor se scrie in 4 limbi:italiana, franceza, germana si retoromana(care seamana foarte mult cu limba romana!) si aproape toti locuitorii stiu toate limbile oficiale.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Elvetia se vorbesc mai multe limbi oficiale: germana, franceza si italiana si una semioficiala retoromana. Numai bine!

| Outspoken2 a răspuns:

Germanabig grin

| Trăie a răspuns:

Limbile oficiale sunt germana franceza italiana si retro-romana

| Elianna a răspuns (pentru Trăie):

Retoromana,nu ret(R)oromana, cum ai scris tu!

| Aide a răspuns:

Engleza,germana

| NoPersonMe a răspuns:

Italiana,germana,franceza si engleza big grin fundita?

| MasK2 a răspuns:

Germana

| abcdef2901 a răspuns:

Limba germana

| diana1129 a răspuns:

Limba germana. Fundita?

| diana1129 a răspuns:

Germana.fundita?

| byaanca explică (pentru diana1129):

Am dat deja o fundita, nu pot da mai mult de una!

| Marilena_Mari_1976 a răspuns:

Germana

Alte răspunsuri