| anonim_4396 a întrebat:

Ce limba se vorbeste in india? Eu parca am auzit ca engleza, este adevarat?

9 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Limbile oficiale sunt limba hindi si limba engleza. Se mai vorbesc alte 21 de limbi.

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/India

| eucumine010 a răspuns:

Hindusa, engleza si alte dialecte.

| Cherilyn a răspuns:

Limba oficiala este hindu.
Nu se vorbeste neaparat engleza, decat cei mai "sofisticati" o foloseschappy

| frikk a răspuns:

Nu.adevarat se vb engleza. dar este posibil. cum americani iau invadat in productia filemelor indiene sa-si fi pierdut un pic simtul limbi indiene...

| Ioanamarijuana a răspuns:

Chinezalaughing

| NuImiPunNume a răspuns (pentru Ioanamarijuana):

Vai ce blonda esti, nu mai pot de ras, aproape ca am cazut de pe scaun la cat de amuzanta esti..Mor!laughing

| Ioanamarijuana a răspuns (pentru NuImiPunNume):

Hi hi, tarelaughing

| MMarina a răspuns:

Limba: oficiala este hindu. In India se vorbesc peste 900 de limbi si dialecte, dintre care 14 limbi importante. Limba engleza este considerate cea de-a doua limba official, fiind limba in care se pot intelege intre ei indienii proveniti din diferite regiuni ale tarii.

| FunKySmiLe4u a răspuns:

Deci limba oficiala este hindu dar se vb si engleza.Se mai vorbesc in jur de 900-914 big grinbig grin Sper ca te-am ajutat.