| Lustra a întrebat:

Ce limbaje de programare ar fi bine sa pregatesc pentru anul 1 la specializarea Automatica si Informatica aplicata?
Programare in liceu am facut putin spre deloc, in astea 2 luni ramase vreau sa lucrez cat de mult pot sa am macar o idee cand ajung acolo.

Răspuns Câştigător
| SkateFunk a răspuns:

Ok, dar "Voi incepe cu C/C++ si voi continua cu Python"
Probabil ar fi mai bine incepi cu python ca e mai usor, vei intalege c++ mult mai usor, daca incepi doar cu C++ e mai greu, adica ma refer sa incepi pas cu pas, acum cum consideri tu ca e mai bine tongue

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal ar fi sa inveti ceea ce sta la baza programarii si anume C sau C++

| Frank51 a răspuns:

La automatică vei face low level programming deci important este C.

| Lustra explică (pentru Frank51):

Ma bucur sa aud asta laughing Imi place mult mate si fizica deci nu vor fi probleme, programare pana in octombrie cred ca voi incepe cu C/C++

| Frank51 a răspuns (pentru Lustra):

Si mie îmi place o arie din fizică, mai exact astrofizica. În rest sunt paletă atât pe fizică cât și pe mate, știu doar cât să iau examenele.

Niciodată nu voi uita cum proful de fizică din facultate se uita pe pereți în timp ce ne preda, era atât de creepy laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C++, html css JavaScript, poti si sa te uiti la altele sa inveti din timp sql, assembly. Tu ar trebui sa stii deja destul de bine programare.

| SkateFunk a răspuns:

Depinde ce se cere, pentru open-source GL personal recomand, Python este usor de invatat si aplicabil cam peste tot, contine atat functii cat si variabile folosite in C/C++, java etc, este usor de invtat si universal, C este cam cel mai greu, desi este complex, iar javascript este pentru domeniul web in special, webGL ES etc

| Lustra explică (pentru SkateFunk):

Din ce am inteles din mai multe surse voi lucra in C/C++, asta la PCLP 1 si 2. Chestii de web nu prea am vazut in programa la Automatica deci nu voi avea treaba cu Javascript, HTML, CSS, etc, zic eu.
Voi incepe cu C/C++ si voi continua cu Python, sper sa fie un inceput decent sa ajung acolo cu un minim de cunostinte laughing

| SkateFunk a răspuns (pentru Lustra):

Ok, dar "Voi incepe cu C/C++ si voi continua cu Python"
Probabil ar fi mai bine incepi cu python ca e mai usor, vei intalege c++ mult mai usor, daca incepi doar cu C++ e mai greu, adica ma refer sa incepi pas cu pas, acum cum consideri tu ca e mai bine tongue

| Mihai8767 a răspuns:

Din cate stiu se axeaza mult pe c++, java. Cam asta ar fi.

| sofiapetre a răspuns:

Din cate stiu C e in primul an apoi C++ si Java