| VeryKnave a întrebat:

Ce lungime are Marele Zid Chinezesc?

Răspuns Câştigător
| UNcopac a răspuns:

6 350 km iar zidul principal 2 400 km lungime

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marele Zid este cea mai lunga structura din lume realizata de om. Se intinde pe o lungime de 6352 km, de la Shanhai Pass in Marea Bohai in est, pana la limita dintre China si Manciuria, si pana la Lop Nur in sud-estul regiunii autonome Xinjiang Uygur. De-a lungul arcului pe care il traseaza Marele Zid, se poate spune ca delimiteaza granitele dintre China de Nord si Mongolia Mijlocie.
Sursa:
http://www.magicland.ro/......ezesc.html
Intra pe site si gasesti mai multe aici sau pe ro. wikipedia. Salut!