| EuEuEu_6779 a întrebat:

Ce mananca broastele de uscat?

Răspuns Câştigător
| katy2010 a răspuns:

Alimentatia broastei de uscat este 100% vegetala, spre deosebire de speciile tropicale; nu se recomanda sub nici o forma hranirea ei cu proteina animala, grasimi sau alimente foarte bogate in proteine, deoarece aceste alimente pot genera probleme la nivelul aparatului digestiv al broastei, afectiuni letale ale rinichilor datorita cresterii nivelului de uree precum si cresterea accelerata a puietului.

Eu am avut o broasca de uscat, dar am pierdut-o-.sad ea se hraneste singura, nu trebuie sa ii dai tu de mancarebig grin

sper ca ti-am fost de ajutor:*

funditaaa :*

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| tzipikao a răspuns:

Se hrăneşte cu ierburi, fructe, insecte, melci şi viermi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut pe un forum ca papa insecte, viermisori, melci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu puteam sa-mi inchipui cind eram mic de ce alaturi de vaci se adunau si broaste dar se pare ca pasteau si ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dddddddddddddddddddddddddddddddddd

| oanna_7222 a răspuns:

Broscutele testoase de uscat sunt ierbivore si hrana lor trebuie sa fie bogata in fibre, vitamine, minerale si calciu si saraca in proteine si lipide. Baza dietei trebuie sa fie constituita din frunze, legume si fructe. Le puteti oferi: broccoli, varza, napi, andive, castraveti, conopida, laptuci, trifoi, papadie, frunze de fasole etc. Dintre fructe, pot manca, dar in cantitati mici intrucat pot cauza diaree: mere, caise, coacaze, mure, pepene, piersici, prune, portocale etc. Evitati fructele si legumele tratate cu pesticide si asigurati-le un meniu variat. Nu le hraniti niciodata cu mancare pentru pisici sau caini, testoasele vor muri de insuficienta renala! Ele sunt ierbivore si trebuie sa manance legume, zarzavaturi si fructe! Nu le oferiti carne cruda pentru ca ar putea dezvolta Salmonella!

Răspuns utilizator avertizat