| AvalohAlyn a întrebat:

Ce masuri ati lua pentru invatamantul romanesc daca ati fi ministru al educatiei nationale?

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Reducerea numarului de discipline scolare,reducerea cantitatii de informatii din manuale,introducerea mai multor obiecte optionale(Ex:Teatrul), accent pe educatie, finantarea scolior astfel incat toti elevii sa poata merge in excursiile scolare, dezvoltarea scolilor profesionale, intrarea la facultate pe baza de concurs si multe altele.

| neutrino a răspuns:

As elimina notele si la licee.

| AvalohAlyn explică (pentru neutrino):

De ce? Ce rost ar avea? Cum s-ar mai evalua cunostintele?

| neutrino a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Exista alte metode mult mai eficiente. La scoala nu trebuie sa te duci tremurand pentru o nota.

| GabrielaIoana a răspuns:

As introduce o lege prin care elevii sa faca mai multa practica decat teorie, se invata mult mai bine asa. As oferi celor care fac voluntariate tabere de vara sau avantaje la intrare la liceu/facultate.

| AnnaaaMaria a răspuns:

As face orele de sport mai placute pentru elevi, as introduce in programa scolara mai multi autori contemporani, as face mai multe laboratoare de chimie, biologie etc, as scoate orele de istorie, geografie de la real si chimie, biologie, fizica, matematica de la uman, as promova elevii talentati la desen, muzica., as face programul de la ora 10, nu de la 11, as pedepsi profesorii nesimtiti ca elevii sunt pedepsiti oricum, le-as interzice profesorilor sa foloseasca telefoanele mobile in timpul orelor de curs, nu cum interzic profesorii elevilor si ei butoneaza mesaje sau raspund la telefon in ore, as scoate toate magazinele cu porcarii din incinta scolilor si as face cate o cantina, as mentine grupurile sanitare curate, nu le-as permite profesorilor, si nici elevilor, bineinteles, dar lor oricum nu le este permis, sa jigneasca direct sau indirect vreun copil...cred ca ar mai fi de schimbat, dar nu imi mai vin acum in minte

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Pardon, am vrut sa spun "de la 10, nu de la 8" laughing

| Joker11 a răspuns:

As elimina notele si la licee.