| Alexandru390 a întrebat:

Ce materii se fac la profilul bio-chimie?
Mulțumesc!
Fundă la cel mai bun răspuns. Thx!

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Uite aici:
http://cdloga.ro/specializarea-stiintele-naturii/

Jos de tot poti sa vezi exact cate ore si ce materii se fac in fiecare clasa din liceu. Ar trebui sa fie asa cam pe la toate liceele cu acest profil.

Iar bacul o sa il dai obligatoriu la romana si matematica, plus la o materie la alegere dintre: biologie, chimie si fizica. Desigur si celelalte competente.

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cică mai nou ai si la informatica la alegere.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

:O Socant.

| Alexandru390 explică:

Deoarece vreau să mă fac medic chirurg și am înțeles că îți trebuie cel mai mult chimie, fizică și biologie. Cu chimia nu stau bine. Mai ales că profesoara pe care o am acum în a 8a e total paralelă. Nu se tine deloc de noi. Și nici nu putem învăța singuri. Fără să ne exlilce cineva. Chiar dacă am note de 9. Când fac un exercițiu la chimie mă uit ca mâța în calendar. La biologie sunt excelent. Nu am ce reproșa. Și la fizică facem mate in loc de ea. Deci... La fizică nu știu cam nimic. Și nu știu dacă voi reuși să întru la științele naturii. Că dacă doar bio știu. Și restul cat decât. Credeți că voi putea întra? Sau va trebui să fac neapărat să fac pregătire...

| WhiteLife a răspuns (pentru Alexandru390):

Admiterea la facultate o vei da din biologie si chimie, cel mai probabil (anatomie si chimie organica). Pentru asta trebuie sa stii notiunile de baza din chimie, dar dupa ce treci prin materie faci rost de cartea de grile pregatitoare pentru admitere, pe care le inveti foarte bine si n-ai treaba (cel mai probabil nu vor fi identice, ci asemanatoare, dar ajuta foarte mult). Depinde de facultatea pe care o faci, admiterea difera de la un oras la altul si sunt si facultati la care se da admitere doar din bio. In timpul facultatii nu vei face deloc mate. Vei face biofizica, cred ca 2 semestre, unde ai de invatat cateva formule si in rest teorie; biochimie, unde este iarasi multa teorie si cateva reactii (nimic imposibil de invatat); am inteles ca la Cluj se mai face ceva legat de chimie, dar gandeste-te ca sunt doar 2 materii in 6 ani. Nu trebuie sa fii as la chimie ca sa poti face fata la medicina, pentru ca acolo se pune accent pe foarte, foarte multa materie de invatat si de inteles anatomia, fiziologia etc. Nu vei face exercitii sau chestii complicate. Sunt si de la filo care merg la medicina si invata bine si iau examenele. Profilul liceului nu are relevanta decat in momentul in care dai admiterea: la stiintele naturii practic dai BAC-ul dintr-o parte din materia de admitere (valabil pentru profilul real), pe cand la filo pentru admitere trebuie sa inveti separat de materia de BAC, ceea ce poate fi un puc stresant. Dar tinand cont ca nota de la BAC nu conteaza decat in cazuri exceptionale (de exemplu la departajarea a doua persoane cu aceeasi medie de admitere), ai nevoie doar de o nota de trecere acolo si baza e admiterea. Trebuie sa te interesezi sa vezi ce anume se cere la facultatea din orasul in care vrei sa mergi si sa inveti bibliografia ceruta de ei. Nu ai neaparat nevoie de ore in particular daca ai manualele si iti dai silinta.

| Aandreistefan a răspuns:

Nu mai exista bio-chimie
Se numeste stiinte ale naturii, ai 3 ore de romana
2 de bio
2 de chimie
3 de fizica
4 de mate
1 istorie
1 geografie
Sport...etc.

| Catrice a răspuns (pentru Aandreistefan):

Niciodată n-a existat, doar că astea fiind materiile 'de baza', toți îi zic așa.
Ai uitat de tic (9-12),informatica(9-10),ed. antreprenoriala (9),muzica,desen(9-10),logica(9), psihologie(10),economie(11), filozofie (12)...