| CoMyYySiAtat a întrebat:

Ce materii se fac la profilul filologie(si in ce numar)? Dar la mate info? Si imi puteti spune si la ce materii se dau teze la ambele profiluri? Si la ce materii se da bacul....As vrea sa stiu toul despre fiecare profil...

3 răspunsuri:
| cristinna23 a răspuns:

La filologie se dau teze la:romana,engleza,latina,istorie/geografie.Iar bacul se da la Romana (scris,oral),istorie(scris,obligatoriu),engleza/franceza(la alegere:oral si scris),TIC,geografie/logica/sociologie/psihologie/filozofie/economie(scris,la alegere).Iar la matematica din cate stiu se dau teze la romana,matematica,fizica/biologie/chimie.Iar bacul se da la:romana(oral, scris), matematica(scris), fizica/chimie/biologie, informatica.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Filologie" dai examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenei lingvistice într-o limba de circulaie internaionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenelor digitale".

La "Matematică-informatică" dai examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul anterior.

Toate cele bune.

| Jasmin15 a răspuns:

Filologie : Romana, Istorie, Geografie, Engleza sau Germana sunt tezele. dar si la bac la fel + inca ceva. oricum se mai schimba. la real - mate info : se da din Mate, Romana, Fizica, Informatica sunt tezele + bacul. si tot la fel mai din ceva dar pana atunci se mai schimba. happy