| mihai919 a întrebat:

Ce materii se studiaza pe profil de stiinte sociale si la ce se da teza si bacul?

Răspuns Câştigător
| BTWIN a răspuns:

Stiinte sociale se bazeaza pe romana, istorie, geografi si materii precum logica, psihologie.In rest mate, chimie faci mai putin..mate (2-3ore maxim).

teza dai la romana, istorie, o limba straina si logica(clasa a9a,in clasa a10a faci psihologie, in a11a faci economie iar a12a filosofie)

bac dai la romana, apoi dai la istorie/geografie(la alegere) apoi dai la una dintre urmatoarele materi : Psihologie, Logica, Filozofie, Ecomonie

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Ştiinţe Sociale" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenei lingvistice într-o limba de circulaie internaionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

| fuzzer a răspuns:

In principiu limbile straine : franceza, engleza.
Istorie si romana intensiv, precum si geografie.

Bac: Istorie, romana, limba straina + o materie la alegere : economie, filozofie, psihologie, logica sau geografie.

| Radu1015 a răspuns:

Romana, franceza, istorie