| Ioan489 a întrebat:

Ce meserie ar trebui sa aleg programator web sau inginer.Care sunt mai bine platite? Care joburi se gasesc mai usor?

Răspuns Câştigător
| Vladuthz a răspuns:

Salut, am inteles ce cauti tu. Iti sugerez sa nu urmezi Automatica din 2 motive: 1. te vei plictisi teribil deoarece la automatica astia lucreaza cu masinarii industriale care impacheteaza lapte, 2. la noi in tara nu gasesti nimic, nici macar de 1000 de euro cu automatica. Pentru o fire dinamica ca a ta si curioasa, iti sugerez sa urmezi facultatea de Automatica si Calculatoare, sa te duci pe ramura Calculatoare si Tehnologia Informatiei (Calculatoare=hardware, TI=programare). Din anul 3 iti alegi tu care din ele vrei, si banuiesc ca vei alege Calculatoare (unde ai sa lucrezi cu circuite, placi video, procesoare, placi de baza etc, practic inveti sa construiesti un calculator si eventual daca efectiv te pasioneaza poti face roboti controlati de procesoare, gen roboti care sa se miste cum vrei tu, sa dea noroc cu tine ca in dexter's laboratory si asa mai departe laughing ). In plus, facand AC-ul, tu chiar daca iti alegi din anul 3 calculatoare, tot inginer iesi (si cei care aleg TI iesa tot ingineri) intrucat in primii 2 ani tu ai facut ambele, si chiar daca iti alegi calculatoare tot ai sa stii niste programare ca sa programezi robotii sau ce vrei tu sa faci, iar la noi in tara asta e destul de cautata si nu prea risti sa mori de foame, iar daca esti intr-adevar bun...cine stie, poate iesa bastoanelehee hee. Sper ca ti-a prins raspunsul, spor happy (PS Eu sunt la AC-Calculatoare si Tehnologia informatiei si chiar daca uneori imi urasc viata, imi place ce fac aici, nu oricine poate duce facultatea asta).

3 răspunsuri:
| Teils a răspuns:

Salut!
Îţi recomand webdesinging-ul!

| GabrielaIoana a răspuns:

Eu zic sa mergi pe programator web pentru ca e o meserie de viitor, bine platita si cu locuri disponibine de angajari la firme renumite.Joburile care se gasesc cel mai usor, in general, sunt cea de contabil(e o meserie care nu va disparea vreodata si poti avansa pana ajungi expert contabil si poti avea cam 1500lei/luna) sau poti lucra in domeniul IT pe orice meserie, toate sunt cautate si bine platite, si poti lucra si in strainatate daca stii o limba straina.

| jeek0 a răspuns:

Mergi pe ce iti place. nu ai sa faci performanta si iti va parea rau daca alegi ceva doar pentru ca se castiga bine. e adevarat in it se castiga, dar trebuie sa stii ca sa castigi. nu oricine termina o facultate lucreaza pe domeniu. sunt multe locuri de munca dar la fel de multe pretentii. ca sa te angajezi nu merge doar sa ai idee, trebuie sa fii bun