| Dina2306 a întrebat:

Ce mi-ati recomanda in materie de carti, daca as vrea sa citesc ceva cu care sa raman ceva care sa ma ajute in viata in care sa ma regasesc cu personajul/personajele principale, tinand cont ca am 19 ani?

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

Eseu despre orbire-saramago.
Femeia nisipurilor-kobo abe
Domnisoara Christina-eliade.
Alchimistul-paulo coelho
Padurea norvegiana,Albastru nemarginit aproape infinit,La capatul lumii si in tara aspra a minunilor[e superba, te pune pe ganduri]-murakami
Povestiri, Eu, robotul-Isaac Asimov
Stanislaw lem-ciberiada
orice de aghata christie sau georges simenon, au scris carti politiste.
Fratia inelului-j.r.tolkien
fratii karamazov,crima si pedeapsa-dostoievski
anna karenina, razboi si pace-tolstoi
nasul, taras bulba-gogol
Maestrul si margareta-bulgakov

Din literatura noastra:
Mara, Moara cu noroc-slavici
orice de caragiale
Morometii-marin preda
In cautarea timpului pierdut-Marcel proust
Enigma Otiliei-calinescu
Ultina noapte de dragoste, intaia noapte de razboi-c.petrescu

2 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Multumesc mult!

| FerLin a răspuns:

Cartile lui Dan Puric.