| oceanoflove a întrebat:

Ce mirodenii (scorțișoară cardamom nucsoara) puneti la cafea si ce gust lasa? Unii zic ca nucsoara lasa un gust dulce altii picant.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu pun in cafea nici o porcarie, nici scortisoara, nici cardamom si nici nuscoara, ca nu-mi plac.
Bautorii adevarati de cafea, o prefera neagra si simpla, fara alte amstecuri si fara lapte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu beau cafeaua fara nimic, nici zahar, nici lapte nici nimic.

dar daca e ceva de pus, as pune esenta de migdale

| dullcat a răspuns:

Eu nu beau cafea dar toti din jurul meu o fac. E o idee interesanta asta cu mirodeniile, le-o voi spune apropiatilor.Cred ca fiecare e liber sa-si scoata orice obicei din rutina plictisitoare zilnica in orice fel vor. Nu cred ca exista mod corect de a face ceva, ci mod mai traditionalist sau mai creativ.

Poti incerca si cafea in care pui ulei de cocos sau unt. Prietenul meu obisnuieste asa si astfel presupun ca poti sari peste painea cu unt, daca obisnuiesti sa mananci asa la micul dejun.

Offtopic: mie imi place sa imi fac laptea cu cacao acasa, iar pentru ceva extra pun si un infuzor cu menta in lapte. La starbucks am inteles ca au tot felul de arome si chestii care pot starni interesul, iar daca le poti obtine acasa din ingrediente mai ok/naturale, cu atat mai bine pentru sanatatea ta si pentru buzunar. laughing

| Dismally a răspuns:

Le-am incercat pe toate dar am ramas la cardamom, e cel mai bun pentru cafea happy

| oceanoflove explică (pentru Dismally):

Ce gust/mireasma lasa?

| Dismally a răspuns (pentru oceanoflove):

Unii spun ca are gust de lamaie dar mie nu mi se pare, e total diferit, nu am cum sa-l descriu, trebuie sa incerci happy

| ReddY25 a răspuns:

Nu pun, beau simplu

| blackann a răspuns:

Cafeaua se bea fara zahar si fara lapte.

ce mirodenii sa mai pui...

| AdioTPU a răspuns:

Nici unul, doar lapte.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Nu stric gustul cafelei cu nimic!
Acolo unde se pun adaosuri, nu e cafea. E naut sau alta prostie. Se pun ca sa fenteze lipsa aromei de cafea.