| Cherry56 a întrebat:

Ce monumente importante (piramide, mormanturi etc.) din Egipt stiti? Plzz.

Răspuns Câştigător
| MariusToc a răspuns:

Sfinxul, piramida lui Keops(care este cea mai mare din lume), valea regilor, muzeul din Cairo

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

In Egipt exista aproximativ 70 piramide, de forme si dimensiuni diferite, si se descopera mereu alte asemenea monumente, ingropate in nisip. Marea Piramida a lui Khufu sau Cheops (cel mai mare monument de piatră de pe Terra - 146, 6m și singura minune a lumii antice păstrate până azi); Piramida lui Chefren; Piramida lui Mikerinos; Piramida in Trepte de la Saqqara are 60 m inaltime (adaposteste mormantul lui Djoser, este cea mai veche constructie din piatra din lume); Piramidele de la Dahshur si Maidum; Templele de la Heliopolis; Templele soarelui; Sfinxul care il reprezenta pe faraonul RA; Complexul arheologic de la Abu Simbel, situat în Nubia (Egipt), este format din două temple tăiate direct în piatră în timpul domniei faraonului Ramses al II-lea; Deir el-Bahri, însemnând "Mănăstirea din Nord", este denumirea unui complex de temple mortuare și morminte, localizat pe malul vestic al Nilului, în partea opusă orașului egiptean Luxor. Acest complex contine: Templul funerar al lui Mentuhotep al II-lea, Templul funerar al lui Hatșepsut si Templul lui Tutmes al III-lea; Templul din Luxor; Valea Regilor; Muzeul de Antichitati Egiptene din Cairo (capitala Egiptului); Moscheile Ibn Tulun, Al-Azhar, Sultan Hasan si Muhammad Ali; Muzeul Copt din Cairo; Biserica Al-Muallaqa sau Biserica Sf. Gheorghe; Muzeul Islamic de Arta; Casa Gayer-Anderson; Muzeul Mohammed Mahmoud Khalil; Palatul Manial sau Palatul Abdin.
Un proverb arab spune: "Omul se teme de Timp, iar Timpul se teme de Piramide."

| Annaid a răspuns:

Piramidele de la Giza[cea a lui Keops, cea a lui Kefren si ce a lui Mikerinos], Templele Karnak si Luxor, Sfinxul, etc. sunt foarte multe