| AvalohAlyn a întrebat:

Ce ne invata cele mai bune carti motivationale?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Nu te invata absolut nimic. Tu deja stii tot ce iti recomanda acolo.
Cartile astea le consider niste instrumente scumpe ale unor escroci gata de a te face sa crezi orice si sa te gandesti la sursa problemelor tale. Faza e ca, cu cat te gandesti mai mult(analiza pe care sigur o faci in timpul lecturii, cat si cea post-lect), cu atat mai mult eziti sa rezolvi problema.
Tot vad ca pui intrebari: cum sa ma motivez sa fac ceva?, cartea asta e buna? etc. Nu crezi ca starea in care esti se datoreaza unei manipulari, indirecte, sa spunem, al cartilor pe care le tot citesti crezand ca ai nevoie de ceva. Nu ma pot gandi decat la faptul ca la cate carti motivationale ai citit, devii tot mai dependent si usor de manipulat. Serios, daca ai depune mai mult efort sa faci, nu stiu, o plimbare in parc, decat sa citesti inca o carte in care se afla "ADEVARUL", ai deveni una dintre persoanele care reusesc in viata.
Toate cele bune!

| 94Lucifer94 a răspuns:

Nu asculta ce zic alții, am citit și eu din astea gen cum să cucerești o fată sau pentru o socializare mai bună. Sincer am ajuns să cred că vin din partea unor autori cu experiență, pentru că la ei a funcționat se pare, tot ce zic ei acolo în carte. La mine sincer nu prea a funcționat, adică tot nu ajunsesem să pocnesc din degete și să vină fata la mine laughing
Dar totuși am ajuns să am o anumită maturitate care mi-a ajuns în caracter. Dacă nu intră direct în caracter, atunci intră în memorie, gen cultură generală. Teorie fără practică.
Cu cât vezi mai clar prin prisma autorului, cu atât mai mult se v-a adânci în noi ceea ce vom citi. De mine s-a prins foarte bine, atât prin practică cât și prin cultură generală. Adică nu vii cu replici și pași urmați cuvânt cu cuvânt. Ci ca idee generală.

| Elide a răspuns:

Decat sa dai banii pe acele carti care nu prea te ajuta cu nimic mai bine ai cumpara niste romane de dragoste nu stiu tie dar mie una imi place sa aud povesti de iubire