| Amdrutza a întrebat:

Ce nuvele a scris Ion Luca Caragiale

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Doua loturi, O faclie de Paste, Pastrama trufanda, Calul dracului, Kir Ianulea, Abu-Hasan, Monopol, Caut casa, La conac, La Hanul lui Manjoala, Om cu noroc, Un artist, Grand Hôtel „Victoria Română", In vreme de razboi, Norocul culegatorului, Baioneta inteligenta, O inventie mare, etc.

| bogdanfelix a răspuns:

O făclie de Paște
În vreme de război (1898)
Din carnetul unui vechi sufleur
Un artist
Grand Hôtel "Victoria Română"
Om cu noroc
Păcat
Norocul culegătorului
O invenție mare
Poveste -
Boborul -
Noaptea învierii
Cănuță, om sucit -
La hanul lui Mânjoală
Două loturi
Caut casă...
Monopol...
Mamă...
Ion...
Partea poetului
Pastramă trufanda - textul original
Kir Ianulea
Calul dracului

| tynush a răspuns:

O faclie de Paste, In vreme de razboi, Pacat..., La hanul lui Manjoala, Canuta on sucit, Kir Ianulea, Calul dracului, La conac, Norocul culegatorului, Doua loturi, Grand hotel "Victoria Romana", O inventie mare, Noaptea invierii, Abu-Hasan. Cam atat stiu eu...