| LeiAdrian a întrebat:

Ce opere literare se fac la romana in clasa a X-a?

Răspuns Câştigător
| DarkShina5566 a răspuns:

Pai hai sa-ti zic ce mi a dat mie profa de romana de citit vara asta:poveste lui harap-alb,hanul ancutei,moara cu noroc,mara,ion,enigma otiliei,ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi,padurea spanzuratilor,mai trey,o scrisoare pierduta,d'ale carnavalului, suflete tari, mesterul manole.cam astea sunt toate si crede ma ca trebuie s ale citesc daca nu vreau sa fiu umpluta de 2winking sper ca te am ajutat, pupici

2 răspunsuri:
| LifeEndsWithADream a răspuns:

Hey!
Eu acum am terminat clasa a IX-a la profil mate-info, si profa noasta ne-a dat bibliografia pe vacanta de vara, care automat inseamna ca vor fi opere studiate in clasa a X-a.
1. Ion Creanga - Povestea lui Harap-Alb
2. Liviu Rebreanu - Ion
3. G. Calinescu - Enigma Otiliei
4. - Camil Petrescu - Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
5. J.D. Salinger - De veghe in lanul de secara
6. William Golding - Imparatul Mustelor
Si poate si romanul Maitreyi de Mircea Eliade. Noi trebuia sa il facem anul acesta insa am avut programul prea incarcat si nu am mai apucat

| Miky a răspuns:

Basmul
-I.Creanga : Povestea lui Harap Alb
Nuvela fantastica
-M. Eliade - La tiganci
Romanul
-L.Rebreanu : Ion
-G.Calinescu : Enigma Otiliei
-C. Petrescu : Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
Poezia
-M. Eminescu : Dorinta, Oda (in metru antic)
-G.Bacovia : Plumb
-L.Blaga : Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
-T.Arghezi : Flori de mucigai
-N. Stanescu : Leoaica tanara, iubirea
Genul dramatic
-I.L.Caragiale - O scrisoare pierduta
Numai bine!