| biancaandreea a întrebat:

Ce opere literare se studiaza in clasa a 7`a?

Răspuns Câştigător
| Anonime a răspuns:

Depinde de ce manual vei avea.Eu cand am fost intr-a saptea am avut manualul de la Corint si am facut asa:
Lumina lina T.Arghezi
Calin (file din poveste); Calin nebunul M. Eminescu
Doua loturi(nuvela) I.L.Caragiale
Morometii M.Preda
Monastirea Argesului( balada populara)
Pasa Hassan (balada culta) G.Cosbuc
Dan capitan de placi( poemul eroic) V.Alecsandri
Doina populara
Si cam atat.
In principiu cam astea sunt indiferent de ce manual vei primi.Iti urez bafta in noul an scolar si sa iei numai note bune. xoxo

3 răspunsuri:
| annkaa a răspuns:

Eu tin minte ca am facut,, Sobieski si romanii'', opera lirica,, Mai badita floare dulce'' nu imi mai aduc amintelaughing a trecut ceva timp de atunciwhistling

| Zahor_Andreea_2000 a răspuns (pentru annkaa):

Eu am fc astea in a 6 a

| cristinaqwe a răspuns:

Iapa lui voda, florin scrie un roman,amintiri din copilarie,calin (file din poveste),pasa hassan,doua loturi,imn lui stefan cel mare, desteapta-te romane, versul tarii. FUNDA?