| anonim_4396 a întrebat:

Ce opțiuni actuale de formare in învățământul preșcolar exista pentru adulti?
Am absolvit bacalaureatul in Romania. Anul acesta este al treilea si ultimul de scoala in Austria pentru un post care s-ar traduce ca Asistent-pedagog. Cunosc avantajele acestei tari cum sunt susținerea financiară, socială, buna organizare, eficienta însă nu reusesc sa ma simt acasa. M-ar interesa asadar pașii si costurile pentru a lucra ca educator in Romania. Multumesc.

1 răspuns:
| sonya a răspuns:

Buna,

Singura varianta de formare este Facultatea de Stiinte ale Educatiei, invatamant primar si sprescolar.

Te poti anga ca educator la gradinite private sau la stat, depinde de ofertele gasite. Sunt gradinite care te ajuta si la formare, dar nu foarte multe. Formarea asta e ceva intern, nu am vazut gradinite care sa iti asigure formare recunoscuta. Ei te ajuta pentru postul lor si atat.

Succes!