| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere ati avea sa facem la scoala limba rroma sau maghiara in loc de franceza sau latina? Optional. Adica sa fim seriosi, avem mai multe sanse sa trecem prin Ferentari sau Covasna decat prin d-alde Paris.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Și ce să facem cu limbile alea mă rog?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să trecem, mai ales prin Ferentari, dar în Paris s-ar putea să și trăim.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, dar... aia din afara nu intreaba de Ferentari sau Covasna, ca acolo ne intelegem si prin semne big grin

| Catrice a răspuns:

Îh...un tigan dacă te întreabă ceva,o face in romana. Mă rog,de i jurat te înjură in rroma, da' asta oricum n-ai învață în școală.
Un francez venit în excursie, îți cere indicații in franceza.
In drept sunt o mulțime de expresii in latina, nu maghiara.
Yup, pretty useless languages.

| Frank51 a răspuns:

Geniala idee boss. Mai ramane sa facem materia "bisnita" sau "3 la 10 lei".

| Furnicuta000 a răspuns:

Neaparat limba si literatura rroma, dar si tot ce tine de cultura. Sigur avem multe de invatat despre aceasta etnie minunata

| Werrich a răspuns:

In 2050 majoritatea populației Europei va fi musulmana și limba arabă va înlocui limba engleza. În Suedia Lb arabă este a doua limba vorbita.

https://www.languagemagazine.com/......-language/

https://rmx.news/......kia-report

| sadrian46 a răspuns (pentru Werrich):

Exagerare de tipul teoriei conspirației.

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Mult succes la araba. Eu raman cu engleza.

| Crackman a răspuns:

O porcarie cum naiba sa invat in tara mea asa ceva.
Cine vrea asa ceva sa plece unde vor. Eu unul nu as vrea sa aud de asa prostii

| PsyhoChild a răspuns:

Stai asa ca nu am inteles. Treci prin Covasna si ce trebuie sa faci? Sa stii limba maghiara? Afirmatia asta este asa de misogina fata de poporul roman. Este oras din Romania si se vorbeste pe romaneste si punct.
Limba rroma ar putea fi adaugata ca si un optional, dar nu vad ce treaba are cu Romania. Ar trebui sa se faca fix inversul, populatia rroma sa invete limba materna a tarii din care face parte.
Iar ce spui tu ca nu sunt sanse sa trecem prin Paris este o afirmatie pe care o faci fara a avea mai multe informatii.
In prezent limba franceza este oficiala in 29 de tari precum Canada si Belgia.