| roxana_5079 a întrebat:

Ce parere aveti? Cat de mult mai conteaza DUMNEZEU pentru oameni in ziua de azi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cat de mult conteaza oamenii pentru el; a dat pe singurul sau fiu, pentru ca acei care cred in el sa nu moara ci sa traiasca vesnic.deci stiu cat contez eu pentru el, chiar daca sant un pacatos.deci pentru mine conteaza foarte mult.pentru ceilalti as minti sa spun ca nu ma intereseaza,dar nu pot face prea mult pentru ei. daca Dumnezeu i-a iubit pe toti la fel,presupun ca si eu trebuie sa-i iubesc si sa-i inteleg, imi vine greu cand vad, ca ei il denigreaza il reneaga sau pur si simplu il injura si il jignesc.de ce? doar nu e fiinta sau om sau mai stiu eu ce? este o...entitate.este duh sfant care cu o suflare poate desfiinta universul.am spus suflare dar nu e potrivit cuvantul.

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Pentri ieri,azi si pentru maine,Dumnezeu a avut,are si va avea o foarte mare importanta; pentru toti cei care cred :totdeauna,pentru cei s ce se indoiesc: pana in ultima zi a vietii fiindca atunci cofruntati cu nestiutul se tem si se intorc spre Dumezeu,((rareori trec dincolo necredinciosi)pentru cei care nu cred si au certitudini desi prin forta lucrurilor sunt incerte,poate a insemnat ceva ieri, insa azi si maine nu conteaza deloc.Dar Dumnezeu e iubitor si nu retrage nimanui apartenenta la divin; fiindca tot misterul vietii divin este; unii il ignoram, altii suntem coplesiti de armonioasa lui plenitudine...Fiecare cum l-a lasat Dumnezeu; in a carui gradina cresc laolalta flori minunate, buruieni modeste si chiar plante otravitoare.Iar intre acestea din urma se regasesc si atei aroganti dar si bigoti stupizi.Numai bine.

| herbalist a răspuns:

Nu stiu daca ar trebui sa existe ceva mai important decat dumnezeu (nu sunt adventistlaughing)

| dende95 a răspuns:

Conteaza foarte mult, fara Dumnezeu cred ca multi dintre noi o luam razna...cel putin pentru mine Dumnezeu are un rol mare, m-a ajutat sa nu fac belele mari de tot!

| IancuSilviu a răspuns:

Putin.foarte putin lumea se roaga cand are probleme nu frecventhee hee

| sonya a răspuns:

Buna. Iti spun parerea mea. Sunt crestina si cred in Dumnezeu. Nu neaparat ca o fiinta anume ci probabil mai mult ca o entitate care stiu ca pot apela oricand. Intr-adevar oamenii apeleaza doar cand au nevoie de ajutor si uita sa mai si multumeasca. Insa, acest lucru e valabil si atunci cand ajuti tu ca om pe cineva si tot nu ti se spune macar un multumesc. In fine, sunt multe de discutat. In momentul de fata oamenii tind sa creada mai mult in Dumnezeu deoarece si viata este asa cum este. Dar hai sa o luam logic si sa recunoastem ca nu exista o persoana care nu a gresit cu ceva. Si pana la urma este acceptat si permis sa gresesti. Si toxic are dreptate in ceea ce priveste anumit preoti. Dar hai sa nu ii bagam pe toti in aceeasi oala. Nu ma consider o persoana foarte credincioasa, dar pot spune ca in fiecare zi Ii multumesc pentru ce am. Sincer nu prea imi pasa de ce spune lumea. Fiecare alege. Si am avut si prieteni care erau atei, dar ne intelegeam bine pentru ca nu conta, religia, rasa sau mai stiu eu ce. Nici nu ar trebui sa conteze astfel de lucruri. In consecinta oamenii sunt rai, dar totodata si buni. Cum nu exista bunatate fara rautate nu am mai fi ajuns aici. De aceea avem puterea de a alege.happy. Succes!

| TOXIC_8784 a răspuns:

Nu prea mult.Preotii acum vor doar profit.Cunosc un preot care juca poker la cazino si altul care,, spovedea"fetite de pe centura...cum sa mai conteze Dumnezeu? pur si simplu.Biblia este echivalentu cu Harry Potter, plina de fantezie si minciuni(Adevarata Biblie se afla in Vatican si este tinuta sub cheie. Dc? Pt ca atunci am afla tot secretul si nu am mai fii asa de prosti incat sa platim preotii)