| Cornelia19 a întrebat:

Ce parere aveti? Ce fel de rol au parintii in educatia copiilor? Funda pentru cel mai bun raspuns, cu cele mai multe argumente!

Răspuns Câştigător
| MyWorld a răspuns:

Eu cred ca cel mai important rol al parintelui este acela de a ajuta copilul in dexvoltarea sa pe plan psihic, atat cat si moral. Parintele este modelul parintelui in orice, daca parintele este iresponsabil, copilul va prelua aceasta caracteristica a parintelui ( cel putin pana va atinge o varsta la care va intelege ca nu e bine ). Comportamentul parintelui, determina, in mod neobservabil un comportament asemanator copilului. Astfel, cand copilul va ajunge matur va proceda la fel.
=> Eu cred ca cel mai important rol al parintilor este acela de a fi un bun exemplu!

3 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Un rol foarte bun

| HDeNiSaR a răspuns:

Părinţii trebuie să fie ei înşişi un exemplu pentru copii lor…să-i îndrume cu iubire.

Este ca şi cum avem o săgeată si cu un arc.Atâta timp cât se află în mâinile noastre putem dirija săgeata pentru a ajunge la ţintă.
Dar după ce i-am dat drumul nu mai avem ce face.Nu putem să fugim după săgeată …Nu mai putem spune după ce vedem că săgeata a luat-o in altă direcţie: "Stai un pic că aici trebuie îndreptată."…Pentru că totul ţine de felul cum noi am ţintit.

La fel si cu educarea copiilor …dacă de mici… părinţii îşî dau tot interesul să le arate calea pe care trebuie sa umble…."le arată ţinta"…atunci copii nu se vor îndepărta de la ea.