| Mihai244 a întrebat:

Ce parere aveti de Facultatatea de Chimie, Geografie, Biologie din Timisoara, sectie Geografie-cartografie si de sectia Geografie-planificare teritoriala asta poti sa iesi daca termini Cartografie: Specialişti/experţi în firme de cadastru, cartografie şi amenajarea teritoriului sau în agenţii de dezvoltare - cod COR 2165, specialişti în domeniul protecţiei mediului - cod COR 2133, specialist geograf - cod COR 263202, cercetător în geografie – cod COR 263212, analist de mediu - cod COR 263203, cercetător în pedologie - cod COR 213244, personal specializat în activităţile de amenajare şi valorificare a mediului agricol, în unităţi de cadastru, agricultură şi silvicultură - cod COR 1311, cercetători ştiinţifici şi cadre didactice în unităţi de cercetare şi instituţii de învăţământ - cod COR 2330 și 2310.
216501 cartograf; 216507 consilier cadastru; 216509 geomatician
Si aici la planificare teritoriala: Administrator de risc - 241240; Analist teritorial - 263205; Asistent de cercetare în geografie - 263213; Cartograf - 216501; Consilier administratia publica - 242201; Geograf - 263202; Planificator/ specialist plan sinteze - 241255; Profesor în învatamântul gimnazial – 233002. Pareri?

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Astea dau bine pe hârtie ca și job... am o cunoștință cu facultate de geografie terminată în București și își caută job cu disperare și ce să vezi, nu în domeniu. orice.
părerea mea, facultatea de geografie e pierdere de timp. dacă ai tu mare mare pasiune, încearcă. dacă mergi că e singura care ți se pare ok, mai bine nu.