| AC4S4 a întrebat:

Ce parere aveti de folosirea mediei din gimnaziu/liceu in locul notelor de la evaluare/bacalaureat? Este o idee aruncata in ultimul timp in spatiul public.

Teoretic stim ca notele din cei 4 ani reprezinta nivelul la care se afla elevul. Insa, practic stim ca acele note difera in functie de scoala, relatia profesor-elev, mediu (rural/urban).

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Este o idee foarte proasta si mie nu imi convine, acesta este adevarul. Cum am invatat eu, asa sa invete si altul, nu sa stea atatea luni acasa si sa mai incheie si acest ciclu cu mediile care sunt obtinute nu stiu cum. La BAC sau la examenul de capacitate nu dai spaga sa treci clasa, nu te simpatizeaza niciun profesor, vii cu adevaratul bagaj de cunostinte.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci argumentul tau e "sa moara si capra vecinului" laughing Bine ca nu au venit si cei din generatiile trecute cu mentalitate gen "cum am fost eu la razboi sa mearga si astia, nu sa stea linistiti in pace".

"adevaratul bagaj de cunostinte"... daca si la bac/examenul national iti trebuie un "bagaj" de cunostinte laughing Mergi acolo cu cateva notiuni pe care le-ai repetat intr-o saptamana si iei peste 7. Daca ai memorie buna, peste 8. Daca iti si dai un pic silinta, deja 9-10.

| Celcestietot a răspuns (pentru AnastasiaK):

Mintea nu trebuie niciodata odihnita, sa fie in starea de,, pace'', ca altfel dai in retardism, s-a si dovedit. Este necesar un bagaj de cunostinte, ca daca nu ar fi asa, nu ai mai putea sa iei examenul, dar tu cred ca ai dat BAC-ul (ca un ex.) la materia unui profil,, ez pez'' la cat de simplu o spui, ca daca citesti 1 saptamana, sanse ca sa il promovezi sunt foarte mari. Invatai tu toata materia tuturor anilor de liceu intr-o saptamana, deveneai olimpic daca citeai la matematica 7 zile? O spui cu atata usurinta de parca nu ai realizat nimic prin invatat, mai ales timpul consumat...

| AnastasiaK a răspuns (pentru Celcestietot):

Am dat bacul de mate-info, daca tot te roade grija, romana si matematica obligatoriu, optiunea aleasa informatica. Am invatat formulele (pentru ca la tampenia aia de bac la mate atat iti trebuie, niste formule si creier 0) in metrou in dimineata examenului. Am luat 8 si ceva, ca nu am stat sa-mi dau catusi de putin silinta pentru asemenea tampenie de examen, mai ales ca la facultate conta nota la bac prea putin. Apoi am dat examen la Facultatea de Matematica si Informatica, unde subiectul de examen mai cerea si putin creier, nu doar o toceala de care e capabil orice retardat (ca tot vorbeai de retardism) si am intrat la buget, cu bursa. Asta in conditiile in care un subiect...adica jumatate de examen, l-am rezolvat invartind notiuni invatate din gimnaziu pentru ca nu eram sigura ca imi amintesc corect vreo 2 formule din liceu si am preferat sa le evit ca sa nu gresesc. Asa, ca idee, ca sa intelegi cata libertate de gandire iti lasa un subiect facut cu cap, nu *** ala de bac unde daca uiti 3 formule care se memoreaza intr-un minut, poti sa fii si olimpic, dar sa iei 7 la bac. Iar daca stii formulele, nu-ti mai trebuie altceva (gen creier) ca s-a terminat problema.

Acum, daca tie ti se pare ca subiectele de bac necesita cunostinte de olimpiada...asta spune multe despre tine, nu despre mine.

Si nu, nu am realizat nimic prin invatatul pentru bac. De aia nici nu i-am acordat mai mult timp.

| Celcestietot a răspuns (pentru AnastasiaK):

Acest BAC al anului 2020, este unul pe care il pot lua pana si copiii cu dizabilitati, cu usurinta si chiar fara sa faca meditatii rolling on the floor! Vad ca ai scris :,, Acum, daca tie ti se pare ca subiectele de bac necesita cunostinte de olimpiada...asta spune multe despre tine, nu despre mine.'', iar eu te voi intreba, cand m-am referit eu la asta, ca doar ce am scris :,, Invatai tu toata materia tuturor anilor de liceu intr-o saptamana, deveneai olimpic daca citeai la matematica 7 zile?'' si m-am raportat la faptul ca nu ai cum sa acumulezi atetea informatii demne de un titlu olimpic intr-o perioada atat de scurta de timp, ci ca se dobandesc PE PARCURS, prin efort intelectual, baza se formeaza cu timpul nu cat ai bate din degete. Informatiile de mare anvergura pot fi obtinute in orice caz doar cu ajutorul timpului. Si vad ca te simti atacata si nu ai de ce, chiar te felicit pentru rezultatele obtinute!

| AC4S4 explică (pentru AnastasiaK):

Ori inventati, ori sunteti vreun geniu. Ati invatat niste formule in dimineata de metrou si... gata, 8? Va cred ca ati luat 8, dar cred, totusi, ca ati fost atenta la ore si ati avut exercitiu, iar acele formule invatate au fost doar o recapitulare.

Nu se poate lua bacalaureatul prin memorat formule. Este nevoie de un bagaj de cunostinte, asa cum mai spunea cineva. Este nevoie de exercitiu. Si invatatul progresiv este invatat, nu doar "ingrasatul porcului de ajun".

Nu supraestimez bacalaureatul, stiu persoane care erau de nota 3 la clasa, au invatat doua luni si au luat 6 la matematica. Dar haideti sa nu-l nici subestimam.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Celcestietot):

Multumesc frumos, nu e cazul de felicitari ca n-am obtinut nimic wow. Tocmai ca eu nu am zis de cunostinte de olimpiada, ci de strict ce ai nevoie pentru bac...nu doar in 2020, ci de cativa ani buni incoace. Nu stiu daca a necesitat vreodata vreun mare bagaj de cunostinte, ca nu am verificat toate subiectele din toate timpurile. Dar te rog sa nu comparam olimpiada cu bacul. La olimpiada sunt putine probleme, dar bune, misto, care necesita destula gandire, uneori o 'stralucire' de moment. Acolo chiar trebuie sa intelegi matematica. La bac, in schimb, e suficient sa memorezi formule si, eventual, modele de rezolvare...pe principiul "așa se face". Nu-ti pune deloc mintea la contributie, doar memoria.

| AnastasiaK a răspuns (pentru AC4S4):

Peste 8.5 am luat de fapt, nu mai stiu exact, de aia tot estimez. Intre (8.5, 8.9). In lipsa formulelor luam probabil un 3. Nu cred ca mai e relevant cat de atenta la ore eram dupa precizarea asta. "Bagajul" ala de cunostinte ti-l rezum in 4 pagini de formule...chiar una daca stii sa ti le deduci pe restul (eu doar o pagina am invatat).

Tot in lipsa formulelor, la admitere la facultate, am luat mai mult decat la bac (iar, nu-mi amintesc nota exacta). Nu subestimez bacul, nu am cum sa fac asta din moment ce e deja la cel mai jos nivel. Si nu, nu ma consider nici pe departe un geniu...doar comparativ cu subiectele de bac, care sunt gandite pentru retardati, poate ca sunt geniala happy

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, indiferent ca se da examen de bacalaureat sau nu, jumatate (!) din cei care termina facultatile sunt analfabeti functionali (adica citesc cursiv, dar nu inteleg ce).
Cu asemenea "diplomati" este plina piata muncii, ei ne vor conduce si dirija in functie de inteligenta (si pilele) lor. crying

| Curious2 a răspuns (pentru Bula):

Care piata a muncii?
Piata muncii din Romania sau care?
Poti lucra oriunde in lume. Esti liber sa faci ce vrei, cat timp nu deranjezi pe nimeni.

| Bula a răspuns (pentru Curious2):

Din care jumatate faci parte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte buna

| Carolina1972 a răspuns:

50% sunt de acord, avand in vedere situatia actuala, dar 50% nu sunt de acord deoarece ar fi o discriminare intre elevi, adica ar lua bacul toti cei care pe parcursul acestor 4 ani au luat note din burta,sau au copiat la teste, una alta, nu mi se pare corect nici fata de cei de anul trecut.
in fine, oricum nu noi decidem asta, dar cel mai probabil se va da, avand in vedere ca a aparut deja calendarul BAC-ului 2020. Multa bafta!

| Denisa6348 a răspuns:

Sincer eu sunt de acord cu asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Denisa6348):

Esti blocata inca in unitatile de invatamant, nu-i asa?

| Denisa6348 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Denisa6348):

Am inteles laughing.