| littleony a întrebat:

Ce parere aveti de scolile din Romania si de sistemul de invatamant?big grin

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

In afara de faptul ca sistemul asta promoveaza memoria si distruge creativitatea... e ok.

16 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Invatamantul romanesc are multe parti valoroase.Stiti cati profesori dedicati meseriei lor exista! Fara ei Romania ar avea numai analfabeti. Din pacate, ei sunt prea mici ca sa poata reforma sistemul.Nu-i asculta nimeni, chiar daca ideile lor sunt valoroase si usor de pus in practica. Apoi Romania are foarte multi elevi dornici a se instrui la scoala si pe cont propriu. Daca s-ar tine seama de aceste doua importante resurse umane, invatamantul s-ar moderniza rapid. Mira

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cred ca as putea spune mult mai multe despre sistemul de invatamant si despre scolile din Romania dar cred ca ar fi bine sa ma citesti la adresa de mai jos
http://www.tpu.ro/......seste.html

Bula
| Bula a răspuns:

Este ca un elev mediocru: nu-si prea dace temele, dar retine cate ceva din mers, datorita inteligentei proprii...
O natiune care nu pune azi accent pe invatamant, in viitor va fi o natiune moarta, va disperea.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sistemul de invatamant e la pamant iar scolile bantuite de corupti. Daca elevii nu sunt constienti pentru ce merg la scoala e vai de noi si de generatiile viitoare.

assiris
| assiris a răspuns:

Brambureala, nimic serios.

| RamonaMn a răspuns:

Superbe pauzele...laughing.(asta de amuzament)

Daca ne'am duce in alte tari am observa ca noi suntem aproape pe ultimul loc ca doar dehhh e Romania.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Din punctul meu de vedere…elevului roman i se pretinde sa stie multe si nimic bine. Avem o gramada de materii de umplutura, care pentru elev au rol doar in marirea mediei.Notele de 10 curg pe banda rulanta…fara a scrie nici macar lectia in caiet.La ce folos sa mai faci materiile respective?
Din punctul meu de vedere cel mai bine pentru un elev de liceu ar fi ca fiecare elev, pe langa materiile de baza sa isi aleaga ce doreste sa studieze.Aceste materii de baza ar putea fi Romana, Matematica, o limba straina. Daca vrei sa te specializezi pe un anumit domeniu, iti alegi materiile pe care vrei sa te axezi. Daca de exemplu eu vreau sa ma duc la medicina.normal ca pe langa materiile de baza doresc sa fac doar biologie si chimie. Daca doresc profil tehnic.imi voi alege fizica iar daca imi plac calculatoarele…informatica.Asa mi se pare cel mai normal.
Normal. daca e sa o iei asa…ajungi la concluzia ca omul nu mai are cultura generala. Dar sa nu uitam ca in general studiaza istoria, geografie, biologia.
Modificare materiile despre care vorbeam mai sus mi se pare in regula doar pentru liceu, nu si pentru generala…avand in vedere ca in generala in ca nu stii ce iti doresti de la viata.Atunci studiezi din toate.cat sa prinzi gustul. Observi sa iti place ceva.stii pe ce sa te axezi in liceu.
Din moment ce 10 clase sunt obligatorii.nu inteleg de ce in clasa 11-a si a 12-a nu iti poti alege sa faci doar materiile pe care le doresti.Intr-adevar…poti alege cateva materii optionale…dar din moment ce mie nu imi va ajuta cu nimic in meserie sa stiu chimie.nu inteleg de ce sunt obligata sa o invat.La fel si cu chimia.Nu ma intereseaza despre toluen si propanol din moment ce in viata de zi cu zi si in meseria pe care doresc sa o practic nu ma voi lovi de ele.
Oamenii ar fi mult mai bine pregatiti daca ar avea de aprofundat 2-3 materii. Daca stiu ca vreau sa devin informatician…atunci stiu ca tot liceu mananc informatica si matematica pe paine…si in mod normal voi fi bun la asa ceva.Nu voi pierde vremea invatand chimia sau istoria cand as putea sa rezolv niste exercitii la matematica.

Inca o chestie ce ma deranjeaza foarte tare in invatamantul romanesc este intrarea la facultate.Pai cum…vin altii cu medii mari de la licee mai slabe ca si al meu.si imi ocupa mie locul, cand eu sunt mult mai competent decat ei.
Cel mai normal ar fi sa se dea examen. Daca ai invatat- intri. Daca nu- treaba ta. E o adevarat hotie cu intratul pe medie. Daca de exemplu vreau sa devin informatician…. sunt dezavantajata daca eu am 10 la informatica si matematica…in schimb la restul materiilor am medie mica. Din cauza asta eu nu pot sa devin informatician? Ca nu mi-a placut istoria, economia, psihologia?

| amada745 a răspuns:

Din punctul meu de vedere scolile din Ro.si sist. de invatamant, lasa mult de dorit.Atata timp cat mai sunt dascali comunisti nu stiu ce asteptam.Copilul meu de clasa a 6-a care este participant la olimpiada de mate, cangur si alte concursuri de acest fel, este elev in clasa celui mai bun profesor din oras.Acest domn profesor le da tema de casa SA FACA CONSPECTUL LA LECTIA MULTIMI. Fratilor ati mai auzit asa ceva? Cum e posibil sa conspectezi acasa o lectie de mate? Si asta nu e niic pe langa cata porcarie este in scolile noastre.Profa de engleza este in faza de metastaza(cancer) si saracuta daca bate copii sau ii ceartaeste tot timpul scuzata pe baza de boala.Asemenea profesori cresc copii nostri.Asa arata invatamintul romanesc.Sa nu mai vorbim ca in luna trecuta un baiat din clasa paralela in timpul orei de ed. fizica a cazut in coma alcoolica.Frumos, nu si lista continua...

| sigmanet a răspuns:

Sistemul de invatamant este cam haotic in prezent. Nu se mai face scoala de acum 10 ani. Modernizarea sistemului de invatamanat a dus la o dezorganizare totala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ne gandim logic, comparativ cu alte tari sistemul nostru de invatamant este foarte bun.Bine are si lacunele lui dar hai sa ne uitam la francezi, spanioli, italieni sa vedem cata cultura generala au ei si cata cultura generala avem noi romanii in general.Foarte putine tari au un invatamant ca al nostru. E si bun dar prost ca organizare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psiholoaga... poate reusesc sa nu mai distruga creativitatea prin infintarea centrelor de tip after school.nu se stie niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pupimik de aceea exista scolile particulare, facultatile particulare.little ony a intrebat in general de scolile si invatamantul din romania.nu a facut referire daca e liceu ori facultate ci la tot.Raman la concluzia ca fata de alte tari scolile noastre sunt superioare.De aici au plecat majoritatea olimpicilor internationali. Din scolile acestea cu multe materii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa nu dam vina pe profesori, ca nu sunt ei pata neagra. Este vorba de ceva mai complex, care aduna guvernanti, parinti si profesori. Eu am fost profesor, diriginte si m-am luptat cu parintii care dovedeau un "interes fantastic" vis-a-vis de viata scolara si extrascolara a odraslelor lor, insa nu pridideau sa spuna pe unde apucau ca profesorii nu sunt de calitate, ca ai lor copii sunt stresati, obositi, suprasolicitati. Pe de alta parte am avut de-a face si cu colegi care numai ei stiau cum au iesit de pe bancile facultatii. In plus, sistemul este de asa natura creat incat valoarea nu mai este incurajata, iar locul ei trebuie sa fie luat de mediocritate, ca doar asa e in Uniune, nu? Si trebuie sa fim alaturi de ceilalti. Nu am reusit niciodata sa inteleg ce e rau in a sti cat mai multe, in a citi cat mai multe, in a fi cat mai informat si cat mai performant. Daca asta e o problema, atunci parintii care ma invidiau pentru ca stiam si stiu o groaza de lucruri, pentru ca eram si sunt bine crescut, pentru ca mi-am facut si imi fac serviciul cu responsabilitate si constiinciozitate sunt dezaxati. De fapt, ce sa ne mai mire asta atata vreme cat eu ma crucesc in momentul in care citesc fel de fel de intrebari idioate si, mai presus de asta, intrebari si raspunsuri care dovedesc o crasa nestiinta a limbii asteia atat de frumoase. Daca e ceva care ma deranjeaza la culme, e ideea ca trebuie sa fim din ce in ce mai prosti si mai ignoranti si mai indobitociti pe zi ce trece, ca doar asa e moda in Occidentul in care ne tot chinuim sa ne integram (oare de ce? ca eu, unul, nu vreau).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are rost sa mai comentam?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scolile sunt slab dezvoltate k cele din afara si nu poti spune ca nu e statu d vina...happyde-abia d acu incep sa treaca la pragul d normalitate al scolilor dupa standarde EUROPENE...sau doar mi se parelaughing

| andreimircea a răspuns:

Nu e asa de bun sa vezi in america ce sooooooooooooooooper e