| victoria_8973 a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta cugetare: "Cea mai veche carte este o mama, cea mai frumoasa carte din lume este mama"?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Din pacate nu toate mamele sunt bune si intelepte... sad
Cugetarea, se potriveste acolo unde este valabila comparatia!

8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ce spune fiica mea tot timpul - nu se poate sa nu stii ca tu esti mama. Deci un fel de dictionar ambulant. Mi se pare foarte placuta asemanarea unei mama cu o carte - cu atat mai mult cu cat iubesc cartile. Cugetarea te trimite totodata si la frumusetea cartilor - la rolul lor educativ - asemanator mamelor. Este o cugetare cu dublu sens...

| Nastia a răspuns:

Poi, cartea e cea din care ai mereu d invatat, de descoperit, mereu gasesti un sfat bun sau o alta parere asupra lumii, ...mama pastreaza in sufletu ei toate amintirile tale, d cand erai mic, iti povesteste c faceai si totodata stie o gramada d teorie asupra vietii si t invata si lucruri practice,. deci, mama e o adevarata enciclopedie, t pastreaza pe tine in poze si mereu iti spune o vorba buna cand esti speriat si plangi,. ...mama e cel mai bun si mai frumos lucru posibil, ...parerea mea,.

| mami a răspuns:

Este foarte inteligenta, doar daca o si citest cartea respectiva nu doar o rasfoiesti

| mami a răspuns:

Citesti, scuze

| pep a răspuns:

Parerea-buna, cugetarea-buna.

| ada a răspuns:

Imi place.Est interesanta si in cazul meu chiar se potriveste.Mama mea e deosebita. Spr sa am puterea sa o rasplatesc intr-o buna zi pentru toate sacrificiile facute pentru a ma creste si educa.

| stardeea a răspuns:

Cugetarea e foarte frumosa, mama mea e frumoasa si inteleapta ca o carte, a fost langa mine si langa mine cand am gresit rau da foarte rau in viata asta, nu ma judecat ci ma inteles chiar daca eu cateodata aveam impresia asta, daca Doamne Doamne mi-a trimis un inger sa ma indrume in viata mea e chiar ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cea mai veche carte din lume este o mama, cea mai frumoasa carte din lume este o mama." (Grigore Vieru)