| AnastasiaK a întrebat:

Ce parere aveti despre admiterea de anul acesta pe baza notei la bac?

Mie mi se pare ca se inghesuie multi prosti la facultati bune (Politehnica, Universitate, etc) si o sa ocupe locuri in anul 1 degeaba. Oricum si cu admiterea pe baza de examen erau destui care nu treceau in anul 2 si putini care terminau.

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

La unele facultati din Sibiu (de exemplu) se intra si inainte pe baza de dosar. Pentru unii e bine, pentru altii nu. Examenul de admitere e o modalitate prin care au toti sansa de a arata ceea ce stiu. Chiar daca vor fi admisi sunt mari sanse sa renunte unii dintre ei. Un elev considerat slab in liceu poate deveni unul foarte bun la facultate daca isi da cu adevarat interesul.

26 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Mi se pare o mare prostie, sincer. Vine Dorel cu 9.90 la bac si intra inaintea unuia mult mai bun, dar caruia nu i-a placut asa mult romana (spre exemplu) si a luat cu 9.50 bacul.

| AnastasiaK explică (pentru Cosmin86):

Total de acord. Eu chiar am avut medie micuță la bac si totusi am intrat la facultate printre primii.

La Universitate, la F.M.I. au bagat prostia vietii: daca nu au dat bacul la matematica, nu-i nicio problema, le calculeaza cu materiile de profil. Deci daca Dorel e expert in istorie, romana si geografie intra bine-mersi la facultate de matematica chit ca n-a mai facut mate din clasa a 10-a.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Pai doar cu BAC, fara admitere, nu intram la poli, ca am luat bac-ul cu 9.28 si ultima medie la Poli era 9.45, deci "bine, pa!" direct laughing

p.s.: vezi ca Nevermore e un troll PSD-ist (considera ca Dancila e desteapta) si orice argumente ii aduci doar o sa te jigneasca, atat. Eu i-am dat block de mult, nu pierde timpul cu ala.

| Celcestietot a răspuns:

Cred ca am o parere la fel ca a ta happy.

| Frank51 a răspuns:

Nu-s atat de multi pe cat credeti.

| AnastasiaK explică (pentru Frank51):

Erau multi care dadeau examen si cand nu aveau sansa sa intre toti prostii. Acum ce i-ar opri cand totul se rezolva online fara niciun deranj?

| Frank51 a răspuns (pentru AnastasiaK):

La majoritatea facultatilor se intra pe baza de dosar, nu examen.

| AnastasiaK explică (pentru Frank51):

Eu vorbeam de facultatile serioase happy

| Frank51 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Bună glumă laughing, îmi poți enumera câteva facultăți serioase? Nu de alta dar la momentul actual 99% din facultăți sunt depășite de situație(la sistemul de învățământ ma refer nu la corona).

| AnastasiaK explică (pentru Frank51):

Ai terminat 99% dintre facultati cumva? laughing

Un exemplu ar fi Facultatea de Automatica si Calculatoare (Poli). Nu stau sa fac liste, dar criteriile mele de selectie ar fi (1) nu intra oricine (cel putin pana anul asta) și (2) nu iese oricine. Daca vrei si (3) te poti angaja imediat dupa sau chiar in timpul facultatii (si nu la Mc) + (4) ajungi sa castigi cel putin dublu fata de cei (facem o medie) care termina facultatile pe care eu le consider "neserioase"

| Frank51 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu, dar am prieteni cam în toate facultățile, si toți se plâng că nu sunt puse la punct din nici-un punct de vedere. Știu cum e și la automatica și calculatoare în Brașov spre exemplu, multă toceala aiurea pe chestii vechi aparate foarte vechi practică foarte puțină și proastă si lista continuă. Nu vreau sa zic că este imposibil să te dezvolți, ci doar că este mult mai greu. Eu cel puțin, nu sunt mulțumit.

| AnastasiaK explică (pentru Frank51):

Ma indoiesc ca e identic Brasovul cu Bucureștiul. Ca eu am prieteni care au terminat in Bucuresti si la aia ma gandisem. Bineinteles ca minusuri exista peste tot, dar eu am fost multumita per total de facultatea pe care am terminat-o (F.M.I., Unibuc) si o consider si pe asta o facultate serioasa, nu am zis despre vreuna ca ar fi perfecta. Acum depinde si de student...ca un student slab poate sa se planga de orice facultate si de orice profesor. In rest, ca de aici a pornit discutia, spune tu ce ar insemna o facultate serioasa, din moment ce tu le consideri pe astea neserioase.

| Frank51 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu, minusuri exista doar la noi! O facultate serioasa are in primul rand profesori foarte pregatiti pentru studentii din generatia asta, are aparate moderne si conditii pe masura. Ei bine la noi nu exista asa ceva.

Am prieteni si in afara si aia chiar fac practica tati, adica jumatate din timp au scule in mana si fac ceva. Eu practica am facut abia acum in anul 2, super tarziu si aproape fara nici-un scop.

Iti zic eu, marea majoritate din facultati sunt depasite, suntem foarte in urma si nu se poate contesta. Repet, se poate sa te dezvolti, dar nu cu mult ajutor din parte lor, asa cum a fost si in liceu(tone de materii inutile, timp in care te poti axa pe ce iti place)

Nu ma crede pe mine ca eu nu sunt de 10, dar am colegi olimpici care spun ca sunt praf facultatile. Nu vreau sa te conving de ceva anume ci doar ti-am adus argumentele pe care le am.

| EntertainYou a răspuns (pentru Frank51):

Asta pentru ca la noi in tara facultatile sunt in primul rand fabrici de diplome, iar educatia e pe locul 2. Trist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte bine, m-am inscris si eu la facultatea de matematica cu ocazia asta

| AnastasiaK explică (pentru anonim_4396):

Pai si care e rostul? Daca nu ai fi putut sa intri acolo fara "ocazia" asta, oricum n-o sa iesi decat prin exmatriculare cu mentiunea "nepromovat"

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Pai nici nu vreau sa termin, o sa ma retrag dupa primul semestru, doar am vrut sa fac o ambitie si sa ocup locul cuiva

| AnastasiaK explică (pentru anonim_4396):

Ok, draguta gluma, dar nimeni nu face asa. Or fi multi prosti care se inscriu, dar niciunul nu e chiar atat de prost sa arunce bani pentru "ambitii".

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Dar nu arunc niciun ban, de asta ma retrag inainte de prima sesiune

| AnastasiaK explică (pentru anonim_4396):

Daca te inscriai (la vreo facultate in general, nu doar la mate), stiai ca se dau bani in primul rand pentru inscriere, apoi, o parte din taxa se plateste la inceput, iar daca esti la buget, trebuie sa ai diploma in original acolo, deci nu poti face alta facultate la buget in acel an. Plus banii pentru adeverinte, copii legalizate daca nu poti sa aduci originalul, pozele (10 lei sau cat sunt, conteaza si ăia).

Du-te cu troll-ul in alta parte sau macar informeaza-te un pic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

1.Pai am facut o alta facultate
2.De taxa de inscriere sunt scutit in baza prevederilor legale
3. Anul asta, fiindca inscrierea e online, nu se duc acum documentele in original si se scaneaza, am completat declaratie pe proprie raspundere, deci ne vedem la toamna, poate o sa fim colegi

Deci esti cam proasta

| AnastasiaK explică (pentru anonim_4396):

Deci tot trebuie sa platesti prima transa din taxa la confirmarea locului din moment ce nu ai fi la buget si la confirmarea locului nu mai functioneaza treaba online, deci tot iti trebuie acte.

De vazut ne vedem daca ma hotarasc sa-ti predau. Eu am licenta si in matematica si in informatica asa ca stai linistit ca nu concurez cu prostii ca tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Pai am facut-o la taxa pe prima, de asta profit de media de la bac, ce e asa greu de inteles

| AnastasiaK explică (pentru anonim_4396):

Tot raman documentele si probabil tie ti se va cere si taxa pe prostie.

| troleibuz a răspuns:

Anul asta intra cine vrea, ramane cine poate.

| EntertainYou a răspuns:

Fix asa am si eu impresia, dar avand in vedere covidul...e un compromis.