| Ili19 a întrebat:

Ce parere aveti despre Caragiale? Am auzit multe opinii diverse, insa nu prea stiu ce e adevarat.

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Caragiale, Eminescu și Creangă tripleta de aur a literaturii și poeziei românești, la sfârșitul sec 19, începutul secolului 20.
Ei au fost cei care au zugrăvit în cuvinte cel mai bine societatea românească de atunci, dar și de acum.
Eminescu cu superbe sale poezii intitulate "Scrisoarea", Creangă cu a sa capodoperă: "Amintiri din copilărie", iar Caragiale, cu celebrele Schițe, teatru, comedii referitoare la noua societate de atunci.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu ce pareri diverse ai auzit, dar iti spun eu cu certititude ca, IL Caragiale este mort din 1912!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când citești Caragiale, simți plăcerea lecturii, înveți ceva, te relaxeză, te distrează? Ai părerea ta? De ce contează părerea altora. și de ce vrei să construiești un adevăr pentru tine din părerea lor?

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa ne citezi opiniile alea?!? diverse?!?

Caragiale NU A FOST POTAIA de Sadoveanu, care si-a tras ABUZIV titlul titlul de Ceahlau, pentru ca a fost marele stab in partidul comuist (auzi, de doua ori seful statului) asa ca putea face ce i se ridica lui dimineata cand era vorba de literatura romana

asa ca eu despre Caragiale nu stiu decat ca a fost cel mai mare satirist din instoria literaturii romane!

si ca, cu toate ca NU suport marea majoritate a culturii romanesti (manele, pipite machiate ca ultimile tarfe, dar care sunt marele vedete, loredana de rahat GROAZA care poate stie sa cante, dar cand te uiti la ea doar odata, dupa aia ai cosmaruri ATAT DE **URATA** E), si diverse chestii clasice, care rele nu sunt, DAR SUNT PLICTISITOARE DE MOARTE (mai ales cand esti la scoala si ti le baga pe gat)

totusi Caragiale imi place si ma amuza mai ales idei de gen "republica Ploiestilor"

deci, ce ai auzit tu altceva?!? FOARTE EXACT?!?

| Iote a răspuns:

Pareri diverse?
Doar cine nu l-a citit sau unuia fara o minima educatie nu-i place nenea Iancu Caragiale.

| Ili19 explică:

Ma refeream la liceul Caragiale.

| Bizon95 a răspuns (pentru Ili19):

WOW, atunci chiar ai sarit cuvantul ala "liceu" si ti s-a raspuns numai ca scriitor

repune intrebarea si mentioneaza liceu, SI DIN CE ORAS E, ca eu stiu cel putin doua care au licee Caragiale: Bucuresti, si EVIDENT: Ploiestiwinking