| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Ceausescu?

Răspuns Câştigător
| deeuh a răspuns:

Poi. nu stiu. app. in data de azi s-a nascuttongue

11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Ceausescu a fost un dictator, un comunist care avea o placere nebuna sa tina lumea in intuneric si minciuna. Nu am crezut niciodata ca vom scapa de acest tiran care ne dadea painea, carnea, butelia la cartela, munceam si sambata si duminica. Existau acele organizatii de partid prin care iti pierdeai timpul elogiind cel mai iubit fiu al poporului la al nu stiu care congres. Nici acum nu e bine dar cel putin ai dreptul sa urli sa tipi sa huidui presedintele cand e ziua unirii. Mai este o vorba, om trai si-om vedea ce se intampla in tara mea dar pana se va intampla, de mila -ti plang Romania mea.

| mgtow a răspuns:

A fost bun la inceput si dupa o vreme s-a sclerozat la cap.

| yumeee a răspuns:

E mort.

| dydy1 a răspuns:

Niciuna, desi ma bucur ca m-am nascut dupa moartea lui:d., insa il depasea pe marinar in gandire.

| MimiPopescu a răspuns:

Eu sunt absolut fascinata de,, Epoca de Aur". Eu nu am prins aceasta perioada si mi se pare o alta lume. O lume a tacerii si a supunerii. Sincera sa fiu nu cred ca as fi putut trai in acea perioada pentru ca eu am o gandire democratica. Mie acea epoca intr-un fel mi se parea gri pentru ca era prea organizata si lumea era un fel de masinarie ce lucra in fabrici. E un lucru bun. Toata lumea avea de munca. Acum este foarte dificil de obitinut un post. Eu il consider pe Nicolae Ceausescu un om cu viziune dar acea visiune s-a tranfosrmat intr-o boala de autocontrol. Dar totusi...haideti sa ne bucuram de democratie si de libertatea la gandire ce este foarte necesara. Nu consider moartea celo doi (n.r sotii Ceausescu) o moarte corecta dar deja se ajunsese la un punct critic si oamenii nu ar fi fost linistiti... ce a fost a trecut.

| deeitza a răspuns:

E mai bun decat basesculaughing

| theorizer a răspuns:

Hasta siempre comandante! rose crying

| Bybanu a răspuns:

Ce a facut Ceausescu pentru toti cetatenii din tara lui, nu o sa mai faca nimeni niciodata. Respect

| Bibiancabibi a răspuns:

Mai bine cu Ceausescu, decat cu Basescu! oh go on

| irinathuglife a răspuns:

O parere buna in comparatie cu marinarul betiv (base). Omul a fost bun in sensul ca pe vremea lui s-au construit sosele blocuri, fabrici si eram printre singurele tari care nu aveam vreo datorie externa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O parere atat de proasta incat ma abtin pana si sa comentez. MimiPopescu -ferice de tine ca n-ai trait in "Iepoca de Aur".