| UnderPressure a întrebat:

Ce parere aveti despre cuvantul Trialog.
Astazi l-am auzit, am controlat si in dictionar.
Dialog este o discutie in doi, este in regula folosirea lui trialog pentru o conversatie in trei?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

"Trialog" e mai degraba o gaselnita a birocratilor U.E., aceste forme (uni, bi, tri, cvadri) fiind utilizate cu predilectie de mediul politic.
(decizie unilaterala, convorbiri bilaterale, intalniri trilaterale, cvadrilaterala de la...{orasul x}), etc.
In general, si in viata de zi cu zi, se folosesc monolog si dialog, nu merge nimeni la extrem.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este in regula, folosirea termenului pentru o conversatie in trei este corecta.

| sierra1 a răspuns:

Păi după tine, biolog e un tip cu probleme la ambele membre...dar dacă are probleme la un singur membru, cum o să-i zici, monolog?

| anonimg a răspuns:

Nu prea se foloseste la noi acest cuvant; si nici prin tari straine nu l-am auzit.
Mai frumos suna "un dialog in trei" decat trialog.
Eu l-as scoate din dictionar. "Dialog" este suficient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. O porcarie. Ar trebui sa cauti cand a fost introdus acest termen prima oara in dictionarul limbii romanie. Pentru ca eu nu imi aduc aminte sa fi definit un dialog in 3 ca trialog, la scoala, nici in liceu si nici in generala.
In fiecare zi se inventeaza sau imprumuta cuvinte noi.

| nao13 a răspuns:

Deși nu întâlnești prea des oameni care folosesc acest cuvânt, este foarte corect?