| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre Facultatea de Științe Aplicate din Universitatea Politehnică București?
Ce meserii îți oferă? Este o facultate bună, de viitor?

3 răspunsuri:
| WAYNEZ a răspuns:

Eu am terminat acum 3 ani această facultate și îți spun că e o facultatea grea, care poate să-ți ofere un viitor bun, dacă te ții serios de ea.Sunt două profile din anul III:mate-info și fizică. Obțiunile se fac la finalul anului II, iar repartițiile se fac înainte de anul III, după sesiunea de restanțe. Bătaia cea mai mare e pentru locurile la mate-info și poți intra sigur la acea specializare dacă ești integralist sau ai maxim 1 restanță. Dacă ai două-trei restanțe, o să conteze mediile celor doi ani de dinainte. Dacă ai mai multe restanțe, o să intri la fizică.
Sfaturi pentru a avea un parcurs bun la facultate:
1) Vino la ore și fi activă.
2) Fă-ți temele, laboratoarele și proiectele.O să conteze la nota finală a materiei.
3) Nu veni cu lacune din liceu. Dacă nu știi integralele, vei avea mari probleme la examenele în care apar integrale în subiecte.
4) Învață serios pentru sesiune.
Dacă faci aceste lucruri, o să-ți fie ușor.

| Alexx234qw a răspuns (pentru WAYNEZ):

Și ce lucrezi acum, fiind absolvent al acestei facultăți?

| WAYNEZ a răspuns (pentru Alexx234qw):

Inginer.