| brokxy a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatile din Romania?

15 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Facultățile din România, în prezent, sunt o industrie de făcut bani, din orice, chiar din piatră seacă.
Calitatea serviciilor oferite este cea mai joasă. Nu o spun eu, o spun rapoartele internaționale care oferă calificative universităților.
Este gratuit, dar nu profesionist. Cine vrea să învețe, învață. Cine nu, cumpără totul.
De asemenea, avem șomeri de lux, cu facultate.
Avem analfabeți funcționali la terminarea facultății.
Avem prea multe facultăți, examenul este inexistent aproape, iar admiterea o poți face și fără diploma de bacalaureat și cu nota 5.

| sierra1 a răspuns:

Aici o să-ți iei (probabil) diploma de licență

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Unele da, altele nu.

Presupun ca asa am sintentizat tot ce trebuie despre ele.

| Frank51 a răspuns:

Stau prost la organizare, majoritatea profesorilor sunt old school, nu exista interactiune cu studentii, cursurile nu sunt interactive, sunt exact cum eram in liceu, proful vorbeste si studentii ori scriu ori asculta, diferenta este ca nu mai scrie pe tabla ci avem videoproiector. Personal cred ca orice student poate evolua foarte mult, dar totul tine de el, nimeni nu te va ajuta sa devi mai bun, sistemul nostru nu este conceput sa fie interactiv, trebuie sa tragi tu tare de tine. Avantajele sunt preturile, diploma, mediul academic iti ofera multe oportunitati. Ca si dezavantaje organizarea si predarea.

| Nemessys a răspuns:

Detaliaza... ce vrei sa stii mai exact?

| brokxy explică (pentru Nemessys):

Care crezi tu ca ar fi avantajele si dezavantajele.(NU vorbesc de facultate de medicina, lege) Ci vorbesc de o facultate normala la care poate intra toata lumea.

| Nemessys a răspuns (pentru brokxy):

Poti face tu ce facultate vrei si unde vrei, ca totul tine de tine.

| Furnicuta000 a răspuns:

Facultatile sunt bune, problema e ca studentii nu vor sa invete, prefera sa copieze si sa mearga la facultate doar pentru diploma nu pentru a invata ceva si asta e foarte trist.
Si cel mai important e ca Romania este printre putinele tari care ofera invatamant universitar gratuit. In Romania cele mai bune facultati sunt gratuite (ba chiar ti se da si bursa, o suma de bani, daca inveti foarte bine). In alte tari tinerii fac credite uriase pentru a deveni medici si la noi e gratis

| Werrich a răspuns:

Universitatea Studio20 o recomand.

| Werrich a răspuns:

Facultatile sunt foarte bune, vin strainii (arabi, nigerieni, israelieni etc.) sa studieze Medicina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele sunt ok, altele nu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt bune, problema e ca foarte multi studenti se duc doar pentru diploma considerand ca aceasta le asigura un job, dar nu diploma iti asigura un job, ci ceea ce inveti pe parcurs. Exista si universitati care sunt fabrici de diplome, in special cele private, dar mai sunt si cateva de stat si dupa terminarea studiilor la aceste universitati nu cred ca ai foarte multe oportunitati.

| Elliiieo3 a răspuns:

Sunt super! Daca intri la taxa, sunt mai ieftine. In strainatate sunt niste preturi usturatoare, pe langa asta va fi mai grea acomodarea. Sa stii ca peste tot sunt atat plusuri, cat si minusuri. Din punctul meu de vedere, trebuie sa invatam sa ne iubim tara, caminul nostru... Unii pleaca cu speranta ca o sa fie mai bine. Si daca e mai bine in afara, atunci de ce se reintorc? Faptul ca in alte tari e altfel e o iluzie. si acolo exista dezavantaje.

| Anaandreea11 a răspuns:

Am vazut in comentarii faptul ca mulți spun ca facultățile sunt bune. Vreau sa precizez faptul ca o facultate este buna doar atunci când ai un plan concret atunci când o faci. Mulți fac o facultate, apoi după terminarea ei ajung sa lucreze in alt domeniu. Mie mi se pare pierdere de timp. Dacă ai un talent, te sfătuiesc sa faci cursuri, sa participi la proiecte, voluntariat, sa te dezvolți in domeniul respectiv. Și dacă îți mai place ceea ce faci, vei avea și succes. Dacă faci o facultate doar de dragul de a avea diploma, cu părere de rau doar ți-ai pierdut timpul. Termini facultatea și stai cu diploma in mana, nimeni nu vine la tine sa-ți ofere loc de munca. In cazul in care ai bani și vrei sa-ți faci propria firma, cabinet etc. atunci este recomandat sa faci facultate, dar decât sa termini 3 ani plus master, apoi sa lucrezi la privat cu un salariu penibil, mai bine lasa.

| 33lasuta a răspuns:

Doar cu bacul nu tare ai ce sa faci. Cu o facultate mai zicem ceva doar ca, in Romania, nici macar o facultate nu iti garanteaza ca o sa ai un lucru in domeniul acela.