| corina_paliciuc a întrebat:

Ce parere aveti despre gradinitele la care se invata germana? Nu credeti ca e prea devreme pentru copil sa invete o limba straina?

Răspuns Câştigător
| chery a răspuns:

Cred ca limba germana ce se face la gradinita nu este la modul serios, iar pe copil asta nu-l ajuta. Din clasa a V-a se poate alege intre germana si franceza.Nu cred ca limba straina se face la modul serios in gradinite! sper sa te ajute!

14 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Si eu la gradinita am facut germana si nu intelegeam nimic pentru ca nu se face pe bune este mai mult de vrajeala sa dea parintii copiilor bani. cele mai bune gradinite sunt cele de stat unde se face engleza din cate stiu eu.

| LuS[z] a răspuns:

Ba dimpotryva. e foarte bine ca invata sa vbv germana de la varsta asta astfel atunci cand va fi mare ava styy perfect o limba straina.

| NoName_9903 a răspuns:

Nu e prea devreme, gandeste-te ca exista familii mixte in care de la inceput mama ii vorbeste copilului intr-o limba, si tatal in alta limba. Important este sa fie expus constant la comunicare in limba respectiva- fie ca e vorba de conversatie, de jocuri si mai tarziu de carti in germana.

| stardeea a răspuns:

pepino exagerezi (cu un i)

| pepino a răspuns:

Un copil poate invata inca din leagan 3-4 limbi straine paralel cu limba materna, fara sa le incurce. Cu cat mai devreme, cu atat mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, ba dimpotriva, un copil este bine sa invete cat mai multe limbi straine si cat mai timuriu posibil. O sa va reproduc un mic citat din studiul intitulat:"Kids'Brainpower:Use It or Lose It"publicat in Technology Review, care spune:Celulele celebrare raman in viata numai in masura in care fac fata mediului fizic si social in care se afla copilul. Jumatate din celulele cerebrale cu care ne nastem mor repede, daca nu reusesc sa probeze ca sunt folosite la diferite experiente culturale..."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

asa cum zicea si anonimul dinaintea mea si din proprie experienta, limbile straine invate de mic sunt mult mai bine "asimilate", se invata mai usor, placut si raman mult timp in memorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii au o capacitate de a invata f. mare. Ei invata in joaca.Eu am invatat lb. Germana din clasa a 2-a si in joaca de la copii sasi din vecinatate. Iar acum locuiesc in Austria de 20 de ani si pot sa spun ca mi-a prins f. bine.
Ce am invatat in copilarie mi-a ramas si paraca acum la virsta de 40 de ani, imi aduc aminte de cuvintele scrise in caiete.
Nimic nu e prea devereme sa inveti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e prea devreme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba nu e prea tarziu

| sorin_popescu a răspuns:

Doua fete am, una a terminat gradi cu predare in franceza, iar cea mica e inca la gradi, la germana. Si sa stii ca invata de zece ori mai repede decat adultii!

| lidia_cristea a răspuns:

Eu una sunt convinsa ca germana e o limba de viitor, daca as avea copii, i-as da cu siguranta la o gradinita specializata pe o limba!

| wolfi a răspuns:

Deloc! cu cit mai devreme cu atit mai bine! ca fost cetatean roman (de origine germana), care am locuit in tinerete intre unguri, romani si bineinteles sasi, stiu ce vorbesc. gradinita la care am mers ca copil a fost una germana. majoritatea copiilor erau bineinteles de origine germana ( sasi ) dar erau si o mare parte de origine romana ( mai ales copii de sefi ) acesti copii invatau de mici limba germana ( iar noi cea romana ) iar pe urma urmau si scoliile germane pina la terminarea liceului.

| catalin_rizea a răspuns:

In niciun caz nu e prea devreme! La varste fragede copiii invata cel mai repede si ceea ce invata se fixeaza cel mai bine.