| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre ideea asta ca ''nu strica niciodata o diploma in plus''? V-a ajutat vreodata o diploma, un atestat, un curs sa va angajati?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai zicala e buna, de stricat nu strica niciodata... bineinteles sunt si cazuri cand nici nu te ajuta, dar nu stii ce nevoie vei avea in viata

| sierra1 a răspuns:

Nu știi de unde sare iepurele și dă bine la dosar/cv

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu strică, dacă folosește la ceva, o diplomă adecvată la piața muncii.

| Vântulalb a răspuns:

Pe mine m-au ajutat imens la un moment dat, crucial.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da evident ajuta, chiar daca nu e ceea ce cauta angajatorul. Dar poate sa faca si rau, de ex eu am vrut sa ma angajez la profi pe 3 luni si nu m-au luat ca nu eram destul de prost

| andreidmbm a răspuns:

Diplomele ajută foarte mult în momentul în care te vei angaja la stat. În cazul unei angajări la o firmă privată, pe lângă diplomă, contează foarte mult și ce știi. În ziua de azi, diploma nu îți asigură bagajul de cunoștințe acumulat, iar firmele private nu se mai axează pe așa ceva.

Ca exemplu, intră pe un site care oferă diferite job-uri și vei observa cât de inutilă poate fi, cateodată, o diplomă. În schimb, dacă vrei să faci o facultate, să înveți extra, nu doar ceea ce ți se cere, pentru că în viața de zi cu zi nu vei întâlni aproape deloc exemplele predate în facultate (care sunt basic).