| theStar a întrebat:

Ce parere aveti despre ideologia comunista? motivati raspunsul

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Mi-as da drumul la gura (ma rog, la degete) si ti-as asterne multe povesti, dar nu vad rostul, pentru ca oricum vor fi sufocate de informatiile abundente luate de pe google cu copy-paste, de colegii mei mai tineri, care imi vor face trena. Dar iti las un link aici, si te rog sa citesti ultimul meu raspuns. Vei vedea, pe scurt, diferenta dintre comunismul marxist initial, pozitiv, dar utopic, si comunismul aplicat, distructiv si manipulativ, asa cum l-am cunoscut si noi.

http://www.tpu.ro/......unismului/

9 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Este excelenta ca ideologie ce poate fi aplicata la oameni cu bun simt, cu modestie si care nu sunt materialisti(mai sunt oare?). Aplicata la o comunitate eterogena o catastrofa.(A se vedea cei 50 de ani de comunism aplicati cu,, succesuri" in Romania).

daniela
| daniela a răspuns:

Prea frumos ca sa fie adevarat asta ( asta vorbind utopic pentru ca practic e ceva oribil)

| fcsb32 a răspuns:

Ideologia comunista e foarte rea. Avem exemplu ce s-a intamplat in tara noastra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putea fi implementat cu succes intr-o ginta, sau intr-un trib. Chiar si intr-o uniune de triburi. Dar in societatile mari, intr-un stat, este imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maiii, ca conceptie si ca calitate si ca cantitate revolutionara este extraordinara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hircioage sint total de acord cu tine, CA CAlitate si CA CAntitatehee hee Chiar asta este comunismul in cele din urma KK, un mare mare KKhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o ideologie conservatoare care la etapa actuală nu ar face faţă modului de viaţă, nu poate duce la o dezvoltare a societăţii, nu dă voie să se dezvolte alte ideologii mai progresiste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca democratia, plutocratia sau orice alta ideologie politica - un mare rahat.

| smoothcriminal a răspuns:

Comunismul este una din marile porcarii pe care le-a creat omenirea. Doar oamenii slabi pot vedea comunismul ca pe ceva bun. Cum sa fie bun ceva care nu e de acord cu mijloace de producere private? Comunismul vrea ca toti oamenii sa fie egali. Idiotenie mai mare nici ca se putea. Mereu o sa fie cineva peste prostime care va da ordinele si implicit va avea si o stare materiala mai buna. Si de ce ar trebui ca toata lumea sa fie egala? De ce cineva care are idei marete sa aiba aceiasi soarta ca un retardat? Comunismul nu permite diversitatea, creativitatea, de fapt nu permite mai nimic. Le permite oamenilor sa traiasca si sa munceasca ca niste vite si sa glorifice conducatorii. De fapt comunismul ca ideologie e cam paradoxal (de aia nici un stat nu a practicat comunismul pur, pentru ca efectiv nu se poate) iar ca implementare a fost de-a dreptul monstruos.