| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre japonezi? Ar fi fost mai bine daca Japonia ar fi castigat razboiul?

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Japonezii sunt de admirat, dar si de speriat. Sunt acei perfectionisti care prin munca lor dedicata, au reusit sa faca din acea tara mica si fara resurse naturale, un etalon pe plan mondial. Oriunde in lume, atunci cand te gandesti la high tech, iti vine in minte Japonia. Pe de alta parte, japonezii sunt o natie de razboinici, cu un mare apetit pentru cucerirea de noi teritorii, iar chinezii si koreenii pot sa aduca multe argumente in acest sens. Ei au onoare, dar sunt si brutali si fanatici, iar aici ne putem aminti de sinuciderea rituala a samurailor, numita seppuku, de practica de sectionare a propriilor degete a membrilor mafiei japoneze numita Yakuza sau de celebrii ninja, care au dus asasinatul la rang de arta. Sigur, astazi Japonia adaposteste o civilizatie moderna, care aparent nu mai duce politica expansionista de odinioara, dar in venele japonezilor tot sangele samurailor curge. Intrebi daca ar fi fost mai bine daca ar fi castigat WWII, iar eu te intreb pentru cine.

| AFR81 a răspuns (pentru wildthing):

Ma simt nevoit sa intervin si eu. Japonezii au fost cei mai mari monstri ai celui de-al Doilea Razboi Mondial. Cei mai cumpliti, cei mai lipsiti de scrupule si cei mai lipsiti de umanitate, asta au fost japonezii. Deviza lor era ceva in genul: "Asia pentru asiatici", facand referire la faptul ca doreau sa elibereze continentul, mai ales insulele/coloniile, de influenta europeana. Nu, ei de fapt au atacat acele teritorii pentru a-si asigura resurse, acestea fiindu-le de folos pentru planul lor diabolic de a cuceri Asia. Au incheiat intelegeri secrete cu comunistii lui Mao Zedong si i-au macelarit pe chinezii condusi de Chiang Kai Shek. Nu mai vorbesc de violurile si nenorocirile pe care le-au savarsit, ajunsi pe pamant chinez. Culmea e ca, cu europenii capturati se purtau mai frumos, iar printre asiatici, cei pentru care, conform devizei lor, luptau, au facut prapad. Nu mai vorbesc de armele biologice pe care le-au folosit, mai ales impotriva americanilor, ceva inadmisibil. Prin faptul ca nu concepeau sa se predea, i-au determinat pe americani sa "scurteze treaba" prin cele doua bombe asupra oraselor Hiroshima si Nagasaki. Citind atrocitatile pe care le-au facut, as fi tentat sa afirm: "bine le-a facut", insa gandindu-ma ca au murit si oameni nevinovati, tind sa cred ca gestul americanilor a fost unul brutal, dar necesar. Nu sunt filoamerican, insa, in ciuda faptului ca unele teorii are conspiratiei afirma altceva, japonezii au fost avertizati. Singurul meu regret este ca principalul artizan, imparatul Hirohito, nu a avut soarta, sa zicem, a lui Saddam Hussein. Strict militar, erau foarte bine pregatiti, insa analizand faptele lor, japonezii au fost mult mai rai decat nemtii (Holocaustul si violurile in lant odata patrunsi in Rusia) si decat rusii (vorbesc de violurile si crimele savarsite in Prusia), au fost, cum a spus un prieten, "Nenorocitii celui de-al Doilea Razboi Mondial".

P.S. Puteau schimba istoria lumii daca, in momentul in care rusii cadeau pe capete la Stalingrad, ar fi atacat dinspre Est. Teama de un esec, precum cel de la Halhin Gol, i-a determinat, insa, sa n-o faca, iar rusii au intors soarta razboiului si au scris istoria.

11 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Noi sintem prea-prea, dar japonezii sunt foarte-foarte. Mai bine mai pe la mijloc asa, gen tarile nordice. Sau macar ca nemtii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Legat de razboi, l-au pierdut din momentul in care le-a venit timpita idee sa atace Pearl Harbour.

| AFR81 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De fapt, erau nevoiti sa nimiceasca flota americana pentru a putea detine suprematia in Pacific. Socotelile nu le-au mers, americanii s-au regrupat si au castigat adevarata Batalie a Pacificului la Midway. Daca nu ar fi avut loc atacul de la Pearl Harbor, americanii ar fi intrat oricum in razboi, ce-i drept mai tarziu, iar ciocnirea dintre natiuni ar fi avut loc la un moment dat. Bila alba pentru japonezi pentru ca au venit cu elementul surpriza. Slava Domnului ca au invins, pana la urma, americanii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AFR81):

Intru totul de acord cu ce zici tu, mai putin partea cu Slava Domnului. Nu de alta, dar uite unde ne-au adus americanii. Nu pe noi ca natie, ci global ma refer.

| AFR81 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E adevarat, acel "Slava Domnului" nu a fost pus foarte inspirat acolo pentru ca lasa loc de interpretari. Cred ca niciun om, citind atrocitatile savarsite de japonezi, nu ar fi putut sa fie partizanul lor in Al Doilea Razboi Mondial. Pe langa asta, daca ar fi castigat japonezii, o Japonie foarte puternica, detinand jumatate de Asie, avand in vedere dorintele lor imperialiste, ar fi fost un pericol pentru pacea mondiala, si asa mentinuta cu greu. Americanii au urmat o politica inteligenta, lor le merge bine, altii sunt vai de capul lor. Orice tara ar face asta, chiar si noi daca am putea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AFR81):

Atrocitatile savirsite de japonezi, ok, nasol. I-au cam batut pe nazisti, practic. Pe de alta parte, nici de dementii astia cu bombele lor atomice, dintre care a doua FIX in scopuri de testare, ca Japonia capitula dupa prima... si nu mai zic de statele distruse in ultimii ani - Irak, Libia, Siria...

| Mayhem666 a răspuns:

Iubesc Japonia si tot ce tine de acea tara. Asta e parerea mea!

| Fumiko a răspuns:

Iubesc Japonia, animeurile si tot ce tine de ea ^.^

| asuari a răspuns:

Japonia e cea mai tare ^^

| InfiresMan a răspuns:

Nu stiu in privinta razboiului, dar imi place Japonia