| duca231 a întrebat:

Ce parere aveti despre Liceul Teoretic "Gheorghe Sincai" Cluj?

1 răspuns:
| AC4S4 a răspuns:

E foarte bun pe partea de engleza, dar cam atat. Au trei specializari (matematica-informatica, filologie, stiinte sociale), toate avand bilingv engleza.

In viitorul apropiat fiecare om va fi nevoit sa stie engleza. Engleza este usor de invatat daca scopul este doar purtarea unei conversatii decente. Nu este nevoie de diplome si invatat intensiv pentru asta, ci doar de putin exercitiu.

Daca, insa, cineva doreste sa aiba un loc de munca unde trebuie sa stie engleza la nivel profesionist (inclusiv scris), acest liceu este potrivit pentru el (urmat si de o facultate pe acelasi domeniu).
Altfel, nu prea vad rostul. Nimeni nu va lua in seama faptul ca stiti la perfectie gramatica sau ca folositi cuvinte mai necunoscute, decat daca aveti un loc de munca unde trebuie sa fiti diplomat in engleza.