| iamprettybored a întrebat:

Ce părere aveți despre meseria de profesor de liceu? Se poate avea un trai decent? Am înțeles că salariul e undeva pe la 4000 de lei pe lună.

Vi se pare că este o meserie stigmatizata de oameni? Eu personal am câțiva profesori pe care îi admir enorm, de respectat îi respect pe toți, dar care vi se pare situația în țară în general? Sunt profesorii înjosiți de societate?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru "meseria de profesor" trebuie sa ai un har special: sa stii explica elevilor materiile in asa fel ca ei sa inteleaga si chiar sa adore ce- si cum le explici.
Totodata trebuie sa stii "cobori" la nivelul tinerilor, sa devii prieten cu ei, sa poti discuta orice problema a lor.

Din pacate, multi profesori sunt exact contrar celor descrise de mine mai sus, iar elevii ajung sa le ureasca si chiar sa-si bata joc de ei.

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Unii da prin licee sant batjocoriti altii stresati sau nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se poate avea un trai decent din predat, cum crezi ca ar rezista de altfel, cei peste 20.000 de profesori ai tarii?
De ce ar fi injositi profesorii?
Poate cocalarii o fac, care nu au habar oricum pe ce lume traiesc, altfel nimeni nu ar batjocorii pe nimeni.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru un profesor incepator, inainte sa isi ia gradele si fara experienta, salariul incepe pe la 3000.
Bineinteles ca, este o meserie foarte respectata!
Nu, profesorii nu au de ce sa fie injositi de societate, dimpotriva!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Salarii profesori 2020 http://real-sky.com/S3pWT
Cu respectul, este mai respectată decât meseria de măturător de stradă, ca să îți dau un exemplu, ca să înțelegi.

| Frank51 a răspuns:

Daca tu vrei sa fi profesor pentru salariu si respect eu zic sa o lasi balta.

| gabicoo a răspuns:

Câștigi 4.000 lei pe Lună. Pe Pământ primesti mult mai puțin!
laughing

| Nemessys a răspuns:

Daca ai nervi si rabdare mai mare decat liceul in sine, da, merita.
Si ai de ales, ori esti imatur ca ei si deveniti buni prieteni, ori esti profesor de ala bun care esti luat peste picior si iti pierzi mintile si nu o sa stai mai mult de cateva ore acolo in sistem, ori devii dracu in picioare, respectat de toti plozii dar barfit pe la spate.

| Ineys a răspuns:

Ce te intereseaza de fapt, daca traiesti bine sau daca esti respectat? Cele doua nu merg mana in mana.

Daca tu crezi ca te vei descuca cu 4000 de lei pe luna e ok. Totusi nu cred ca din prima luna o sa primesti 4000 de lei pe luna. Ca sa ajungi la salariul ala iti trebuie ceva experienta banuiesc. Nu stiu, nu sunt profesor, dar mi se pare o meserie infernala.

Probabil ai trecut prin liceu si ai vazut prin ce trec profesorii ora de ora, zi de zi. Sunt efectiv batjocoriti in timpul orelor. Elevii fac mereu galagie, nu-si asculta deloc profesorii. Stii si tu ce prostii fac baietii aia din spatele clasei in timpul orei. Crezi ca poti sa traiesti cu asta zi de zi? Sa tipi din 5 in 5 minute liniste si bla bla bla? Go for it.

Acum chestia cu respectul depinde. Respect din partea cui? Altor profesori, oamenilor maturi, adultilor? Sigur. Respect din partea elevilor? Cu dus si intors. Sunt 2 tipuri de elevi, cei care te respecta cu adevarat si cei care te "respecta" sa ia niste note mai bune.

| Osneros a răspuns (pentru Ineys):

Daca ajungi sa fie nevoie sa tipi din 5 in 5 minute ai esuat ca profesor, indiferent cine-ti sunt elevii.

| Ineys a răspuns (pentru Osneros):

Cei de liceu stiu doar de frica notelor. Sa-i captezi cu lectia merge poate pentru 10 minute pana cand se plictiseste creierul si apoi au nevoie de putina distractie. Sa mai rada cu colegul din stanga, din dreapta, din fata, din spate, sa arunce cu creta in colegu din prima banca, etc etc. Nu e vina ta ca profesor ci pur si simplu lor nu le pasa de ceea ce predai tu. Poti sa fi tu cel mai genial profesor, daca pe ei nu-i intereseaza nu ai ce le face.
Poti sa fi Dumnezeul profesorilor, niciodata gasca aia de prieteni din spatele clasei nu va da doi bani pe lectia/ora ta.

| Osneros a răspuns (pentru Ineys):

Nu-s de acord. Adolescentii nu se transforma in adulti in vara in care trec de la liceeni la studenti la facultate. Un profesor inutil tot 10 minute o sa le capteze atentia si studentilor, si liceenilor, exact pentru ca de fapt n-are nimic de spus. Garantez ca un profesor bun face si gasca din spatele clasei sa fie atenta la ce spune, pentru ca are ceva util de spus, nu doar voma din programa.
Respect is a two way street, daca te astepti sa fii respectat doar pentru ca ai titulatura de profesor, felicitari, va trebui sa urli din 5 in 5 minute la elevi.

| Ineys a răspuns (pentru Osneros):

Ce zici de faptul ca si la facultate e aceeasi poveste? Doar ca restantele sunt mult mai inspaimantatoare decat un 4 luat la ora de istorie?
Hai ca mai indrepti un 4, dar daca la facultate te-a prins profu ala ca ai facut nu stiu ce, de restanta nu mai scapi.
E intotdeauna tipu ala care cauta atentie si ii face pe toti sa rada si faptul ca ei rad ii hraneste lui si mai mult dorinta asta. Tu nu ai trecut prin liceu? Nu ai avut asa ceva in clasa? M-as mira.

| Osneros a răspuns (pentru Ineys):

Evident ca am trecut prin liceu. Chiar eram unul din principalii baieti din gasca din spatele clasei.
Mi se pare ingrozitor cum sunt tratati studentii in Romania, asa ca am ales sa nu fac facultatea in Romania. N-ar trebui sa ai restante pentru ca razi si te simti bine la ora. Profesorii universitari au trecut de faza cu urlatul din 5 in 5 minute, dar sunt la fel de inutili ca cei inca n-au trecut, ba chiar mai inutili, pentru ca se presupune ca la facultate "faci ce-ti place".

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca vresi sa fi bataia de joc a statului roman si a eleviilor pe un salariu de rahat nu ai de cat este pierderea ta.

| Crackman a răspuns:

Atata timp cat esti tare pe picioare in fata alora mai mici, estiok.

| iamprettybored explică (pentru Crackman):

Care mie mi se pare că se fac din ce în ce mai obraznici de la an la an laughing A devenit un fenomen bullyingul profesorilor în unele școli.

| Cameliapantiru a răspuns:

Este o profesie foarte frumoasă și provocatoare, cu multe împliniri și satisfacții, dar și cu foarte multă muncă. Salariile sunt medii (nici mari, dnici foarte mici), însă se mai pot mări cu indemnizație pentru diriginție, ore suplimentare, gradații de merit etc. În plus, timpul îți permite să dai meditații sau să-ți mai iei un job part-time.
Sigur, merită să fii profesor doar dacă îți place foarte mult să lucrezi cu adolescenții și copiii, dacă ești extrem de bine-pregătit atât la disciplina pe care vrei să o predai, cât și din punct de vedere psiho-pedagogic, dacă ai o cultură generală vastă și dorință de a te perfecționa permanent (intreaga viață vei citi mult și vei merge la cursuri de formare, nu îți va fi nici pe departe suficient cât ai acumulat în timpul facultății și masteratului, eventual doctoratului).
Personal, sunt foarte fericită ca profesoară și nu m-aș vedea niciodată făcând altceva.

| iamprettybored explică (pentru Cameliapantiru):

Mulțumesc frumos, apreciez răspunsul!

Eu personal nu știu dacă aș fi în stare să controlez o clasă de adolescenți fiindcă își pierd interesul foarte repede, este cea mai mare temere a mea.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru iamprettybored):

Cu drag!
Totul e să le ocupi integral cele 50 de minute ale orei, să nu apară "timpi morți" la lecție, să-i respecți, să ții cont de specificul vârstei lor, să vii mereu cu conținut interesant, nou, și să-l prezinți interactiv.

| iamprettybored explică (pentru Cameliapantiru):

Mulțumesc încă o data!
Deși inițial majoritatea răspunsurilor m-au descurajat, am început să mă gândesc serios la cariera aceasta și mi-e greu să mă văd făcând altceva cu plăcere.

Sunt total de acord cu ce ai zis, însă eu nu sunt neapărat o persoană cu o prezență foarte "impunătoare", mă intimideze ușor și știu că elevii pot fi foarte răi uneori, de aceea mă întreb dacă aș face față.
Oricum, sfaturile tale m-au ajutat foarte mult, mulțumesc!

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Orice, dar nu profesor la boboci rolling on the floor asta daca nu vrei sa iti pierzi mintile de-a-binelea